Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Prispievatelia / media / BRATISLAVA.SK | O štvorprúdovej ceste v Petržalke chcú ľudia referendum
Navigácia
Prihlásiť sa


Nemáte prístup k Vášmu heslu?
Nováčik?
 

BRATISLAVA.SK | O štvorprúdovej ceste v Petržalke chcú ľudia referendum

Autor: media Posledná zmena 12. 05. 2013 21:22
[2013-04-23] Štvorprúdová cesta, ktorú plánuje Bratislava vybudovať spolu s pokračovaním električkovej trate v Petržalke, má vytiahnuť autá zvnútra sídlisk a stať sa akousi chrbticou mestskej časti. Aj takto ju mesto odprezentovalo na pondelňajšej (22. 4.) verejnej diskusii k druhej etape nosného dopravného systému. Cesta má však preťať dnes zelené územie pri Chorvátskom ramene. Nahnevaní Bratislavčania preto v pondelok na takmer štyri hodiny zaplnili Zrkadlovú sálu Primaciálneho paláca. Od mesta žiadali aj referendum.

http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=11036578

Štvorprúdová cesta má prepojiť sever a juh Petržalky. Začínať má pri križovatke Jantárova cesta a Bosákova ulica a pokračovať spolu s plánovanou električkou až po Janíkov dvor, alebo aj ďalej na juh. Hlavný dopravný inžinier Tibor Schlosser tvrdí, že odľahčiť by mala vnútrosídliskové obslužné komunikácie, po ktorých dnes Petržalčania jazdia. "Už 30 rokov zaťažujú cesty, ktoré na to nikdy neboli naprojektované. Čo tí ľudia, ktorí tam žijú? Mohli by sa tiež právom sťažovať na nadmerný hluk a emisie," pripomenul.

 

Schlosser občanom odprezentoval dopravný prieskum, ktorý ukázal, že v roku 2015 cez Osuského ulicu prejde denne vyše 31 000 vozidiel. "Takáto intenzita je medzi Žilinom a Martinom," podotkol. Ulica Belinského je zase podľa neho dimenzovaná na maximálne 2500 áut, z prieskumu ale vyplýva, že intenzita dopravy tam o dva roky bude viac než 7700 áut denne. Petržalke tiež podľa Schlossera chýba centrum a ľudia v mestskej časti blúdia.

 

Petržalčania, ktorí na diskusiu v pondelok prišli, to ale vidia inak. Tvrdia, že nemajú problém s hustotou premávky, ale s parkovaním a zápchami na mostoch, čo cesta nevyrieši. Za úmyslom postaviť štvorprúdovku je podľa nich snaha mesta vyhovieť developerom. Ďalšie byty pribudnú napríklad v rámci projektu Petržalka City. "Bulvár nechcete robiť pre tých 115 000 ľudí, ktorí dnes v Petržalke bývajú, ale pre 30 000 budúcich," myslí si Pavel Šesták z občianskeho združenia Za zeleň Petržalky. "Ak niekomu štvorprúdovka vyhovuje, tak sú to práve tí noví investori, ktorí síce získajú peniaze z predaja bytov, ale riešenie dopravy nechávajú na mesto," podotkla Iveta Plšeková z Petržalského okrášľovacieho spolku.

 

To, že Petržalke cesta nechýba, si myslí aj hlavná mestská architektka Ingrid Konrad. "Panónska a Dolnozemská sú dostatočne silné a veľké komunikácie," uviedla. Trendom 21. storočia je podľa nej rušiť jazdné pruhy a vracať priestor, ktorý zaujala mobilná doprava, obyvateľom. Podľa Schlossera sa štvorprúdovka nemusí využiť celá, jeden pruh môže slúžiť napríklad na parkovanie či byť vyhradený pre verejnú dopravu.

 

Mestskí poslanci sa o zámere postaviť štvorprúdovku podľa šéfa dopravnej komisie Jozefa Uhlera dozvedeli asi pred mesiacom. "Bolo to pred nami tak zvláštne utajované," uviedol. V lokalite sa ale podľa mesta s cestou v územnom pláne počíta. "Štyri pruhy sú v pláne ešte na základe pôvodného konceptu, kedy každá taká cesta mala vyústiť na svoj most," podotkol aktivista a odborník na stavebné právo Vladimír Dulla. Keď Starý most zrekonštruujú, autá tam ale nepustia. "Einsteinova je občas taká zapchatá, že autá stoja až na rakúskych hraniciach. Takže neviem, kde chcete štvorprúdovku napojiť," pripomenul radným jeden z diskutujúcich.

 

Bratislavčania proti ceste už spisujú petíciu. Nechcú prísť o zeleň pri ramene a boja sa, že cesta ich rozdelí. "Chodíme sa tam hrávať, vy si to tam zastaviate, tak ako sa mám cítiť," rozplakala sa pri svojom vystúpení k predstaviteľom mesta mladá Petržalčanka. Ľudia v pondelok žiadali referendum aj vyvodenie personálnej zodpovednosti voči Schlosserovi. "Odvolať? To sú lacné gestá," reagoval primátor Milan Ftáčnik

 

Mesto k dokumentácii na územné rozhodnutie zatiaľ nevydalo ani nevydá kladné záväzné stanovisko, povedal Ftáčnik, ale plánuje vypísať urbanisticko-architektonickú súťaž. "Chcem predísť situácii, ktorá sa stala so Starým mostom," podotkol. Tam mesto súťaž nestihlo urobiť pre termíny z Európskej únie. Ftáčnik sľubuje, že zadanie súťaže verejnosti predstaví. "Zo súťaže vyplynie, či dospejeme až k zmene územného plánu," dodal.

Čítajte viac na :

http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=11036578

Správu vydala agentúra TASR dňa 23. apríla 2013.

http://www.tasr.sk

Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1354 signatures so far

Latest signatures

  • Katarína Bartová Foltínová, Bratislava,
  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

748 signatures so far

Latest signatures

  • Katarina Veselska, Bzovicka 26
  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'