Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Prispievatelia / media / Bratislavský kuriér: Bratislava by mohla mať unikátny Evolučný park, spísali petíciu
Navigácia
Prihlásiť sa


Nemáte prístup k Vášmu heslu?
Nováčik?
 

Bratislavský kuriér: Bratislava by mohla mať unikátny Evolučný park, spísali petíciu

Autor: media Posledná zmena 09. 07. 2013 23:39
[2013-07-01] Priamo do rúk primátora Milana Ftáčnika minulý týždeň odovzdali aktivisti petíciu za vyhlásenie Evolučného Parku Bratislava. Primátor má podľa predkladateľov petície právomoc priamo vyhlásiť unikátnu mestskú prírodnú rezerváciu.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke:

http://www.bratislavskykurier.sk/data/MediaLibrary/0/2645/kurier12.pdf

Evolučný park Bratislava má byť zriadený formou prírodnej rezervácie „Pramene Vydrice“ na ploche približne 480 ha. „Ak vypočujete hlasy občanov, ktorí podpísali túto petíciu a vyhlásite rezerváciu, vaše meno sa dostane do učebníc,“ povedala pri odovzdávaní petície primátorovi členka petičného výboru Eva Šepiczová. „Ja vám chcem povedať, že to nebude také jednoduché, ako to vidíte vy, pretože ak tam vyhlásime rezerváciu, nemôžeme riešiť otázku výstavby diaľnice D4,“ povedal pri preberaní petície primátor. Keďže petícia má 10500 podpisov, zastupiteľstvo sa ňou bude musieť zaoberať. Podľa primátora ju poslanci na rokovanie dostanú v septembri. Stavba diaľnice podľa Juraja Lukáča zo zoskupenia VLK nie je v tomto prípade prekážkou. „Plán diaľnice neblokuje vyhlásenie rezervácie, na Slovensku také rezervácie sú, pod ktorými vedú diaľnice,“ oponoval Lukáč. Evolučný park by mohol byť unikátom v rámci celej Európy. Nachádza sa len kúsok od mesta, čo žiadne iné európske hlavné mesto nemá. „Skúste ísť do Londýna, Paríža, Moskvy, Varšavy. Z mesta sa nikde nedostanete za tridsať minút chôdze do prirodzeného lesa,“ hovorí Lukáč. Primátor pri rozhovore s aktivistami vyjadril aj obavu nad tým, že les, o ktorý sa nik nestará, nebude môcť slúžiť obyvateľom. „Môžeme tam prestať ťažiť a budeme sa k tomu správať ako k bezzásahovému lesu, aj keď neviem, čo na to povedia občania, ktorí chodia napríklad na Pánova lúku a za päť rokov tam popadá niekoľko stromov... o tomto treba diskutovať,“ povedal Ftáčnik. „Veľmi ma mrzí to, čo hovoril pán primátor, pretože zbytočne straší obyvateľov, v prirodzenom lese nie sú popadané stromy, pretože o popadané stromy sa starajú huby a baktérie,“ vysvetlil Lukáč. Celé navrhované chránené územie sa nachádza v katastrálnych územiach Rača, Svätý Jur, Vinohrady a Záhorská Bystrica.„Vyskytujú sa tu viaceré vzácne druhy živočíchov, napríklad bocian čierny, salamandra škvrnitá, z bezstavovcov rak riavový, či fúzač alpský,“ povedal Ján Kaľavský, environmentalista z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia.

(pj)

Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Október 2021 »
Október
PoUtStŠtPiaSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1351 signatures so far

Latest signatures

  • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
  • Merziuzi fxXNbkfagGX, New York,
  • Mária Gazáreková, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

739 signatures so far

Latest signatures

  • Zuzana Medíková, Pažitná 1400/2
  • Ludovit Bohm, Jasovská 5
  • Martina Helbichova, Topoľčianska, 12
  • Daniel Suchý, Pečnianska 27
  • Lea Mikušová, Gessayova 43
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'