Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Prispievatelia / media / hnonline.sk: Štvorprúdová cesta cez Petržalku nepôjde
Navigácia
Prihlásiť sa


Nemáte prístup k Vášmu heslu?
Nováčik?
 

hnonline.sk: Štvorprúdová cesta cez Petržalku nepôjde

Autor: media Posledná zmena 10. 07. 2013 00:16
[2013-06-25] Štvorprúdová cesta nakoniec cez bratislavskú Petržalku nepôjde. Na pondelňajšej (24. 6.) verejnej diskusii k nosnému dopravnému systému to oznámil primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD). "Štvorprúdovka tak, ako bola navrhovaná, v Petržalke nebude. Hovorím to definitívne, za seba aj za mesto. A je to aj výsledok vašej aktivity," povedal primátor Bratislavčanom na úvod diskusie.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke:

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-60131310-stvorprudova-cesta-cez-petrzalku-nepojde

O štvorprúdovej ceste sa uvažovalo v súvislosti s vybudovaním druhej etapy Nosného systému Mestskej hromadnej dopravy (NS MHD). Mala začínať pri križovatke Jantárová cesta a Bosákova ulica a pokračovať spolu s plánovanou električkou až po Janíkov dvor, prípadne aj ďalej na juh. Medzi Petržalčanmi sa proti ceste vzniesla vlna odporu. Druhá etapa aktuálne ráta s výstavbou obslužných komunikácií, tie však podľa hlavnej mestskej architektky Ingrid Konrad nemusia byť paralelné s električkovou traťou, ale môžu vzniknúť až za zástavbou. "Všetci sme predsa proti jednému dopravnému koridoru a la ružinovská," uviedla na diskusii s občanmi.

Mesto v pondelok prezentovalo základné podmienky urbanisticko-architektonickej súťaže k druhej etape NS MHD. Tá má ukázať, ako bude vyzerať priestor v okolí električky, a to aj z hľadiska proporcie medzi zástavbou, verejnými priestormi a zeleňou. "Od Šafárikovho námestia až po južné mesto musí mať tiež priestor veľmi rôznorodý, nie monotónny charakter. Toto architekti musia vycítiť, a tak splnia podmienky súťaže," vysvetlila ďalší aspekt Konrad. Uchádzači musia rovnako vyriešiť nadväznosť električky na ostatnú verejnú či cyklistickú dopravu. "Ak sa na električku nedostane dostatok cestujúcich, celý projekt nebude samonosný z hľadiska financovania," zdôraznil Ftáčnik.

Z centrálnej časti Petržalky okolo vyše trojkilometrovej električkovej trate sa má podľa plánov stať jedinečný verejný priestor, charakteristický len pre túto mestskú časť, s dostatkom pracovných príležitostí. "Chceme mať z Petržalky naďalej sídlisko, kde ľudia budú chodiť za prácou na druhú stranu Dunaja a budú upchávať mosty, alebo tam chceme mať aj nejaké centrum, ktoré dnes v Petržalke chýba?" pýtal sa Ftáčnik.

Pätica občianskych združení prišla v pondelok na diskusiu s požiadavkou, aby pri Chorvátskom ramene vznikol súvislý zelený severojužný pás, takzvaný petržalský Central park. "To sme dnes dostali ako najvážnejšiu pripomienku, teda či je možné skĺbiť vybudovanie tohto zeleného pásu so súčasným územným plánom," vysvetlil Ftáčnik. Zadanie súťaže totiž mesto postavilo na tom, že súčasný územný plán sa bude rešpektovať, v spomínanej lokalite ale dokument počíta aj so zástavbou. Pripomienku aktivistov, rovnako ako aj ďalšie, podľa primátora preskúmajú.

K zadaniu architektonickej súťaže plánuje mesto zbierať neanonymné pripomienky občanov do 15. júla. Bratislavčania môžu svoj príspevok vložiť priamo na web mesta v časti verejné prezentácie, alebo poslať mail primátorovi či jeho hovorcovi. "Ak ale bude niekto proti električke, tam asi spoločnú reč nenájdeme," tvrdí Ftáčnik. Diskutovať potom o električke chcú opäť v lete. Primátor vraví, že ak sa s občanmi nedohodnú a bude na to časový priestor, magistrát by mohol zorganizovať aj prieskum verejnej mienky.

Mesto by mohlo súťaž na spracovateľa urbanistickej štúdie vyhlásiť v auguste alebo v septembri. Chce, aby sa prihlásili architektonické tímy aj zo zahraničia. Štúdia by sa mala potom premietnuť do územných plánov zón.
Električková trať by mala v druhej etape viesť od Bosákovej ulice po Janíkov dvor a podľa odhadov by mohla byť hotová v roku 2018.

tasr

Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1353 signatures so far

Latest signatures

  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
  • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

747 signatures so far

Latest signatures

  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
  • Otília Pecníková, Topoľčianska 10
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'