Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Prispievatelia / media / PRAVDA | Ľudia v Petržalke chcú električku, nie štvorprúdovku
Navigácia
Prihlásiť sa


Nemáte prístup k Vášmu heslu?
Nováčik?
 

PRAVDA | Ľudia v Petržalke chcú električku, nie štvorprúdovku

Autor: media Posledná zmena 12. 05. 2013 20:16
[2013-04-22] O Prezentáciu projektu súvisiaceho s 2. etapou výstavby Nosného systému Mestskej hromadnej dopravy v Petržalke bol veľmi veľký záujem ľudí.
PRAVDA | Ľudia v Petržalke chcú električku, nie štvorprúdovku

Štvorprúdova cesta pri Chorvatskom ramene - návrh hlavného mesta. Autor: návrh hlavného mesta/petrzalka.otvorene.sk

Plán štvorprúdovky, ktorý by mala viesť mestskou časťou predstavil v sále Primaciálneho paláca dopravný inžinier Bratislavy Tibor Schlosser, čo sa však stretlo s kritikou veľkého množstva zúčastnených občanov. Podľa neho by mala odľahčiť vnútrosídliskové komunikácie a mala by aj pozitívny dopad na zníženie hluku v okolí vyťažených križovatiek.

Hlavná architektka mesta Ingrid Konrad vidí prednosti petržalskej dopravy v električke bez avizovanej štvorprúdovej cesty. „Mestá dotvárame a humanizujeme, hľadáme ich identitu, nie zahusťujeme,“ ozrejmila s tým, že podľa nej sú súčasnými trendmi redukovanie dopravy a rozširovanie priestorov, ktoré odtláčajú mobilnú dopravu. Tvrdí, že Panónska a Dolnozemská cesta sú podľa nej v mestskej časti dostačujúce pre dopravu, za čo zožala od prítomných potlesk.

Zároveň poznamenala, že súťaž by mala byť vytváraná formou workshopov, aby k nej mali prístup ľudia so zmysluplnými návrhmi a nezostala tak anonymnou. Konrad predstavila projekty z miest ako Bodeaux a Bilbao, kde sa stala električka „mestotvorým prvkom“. „Priniesla tam zeleň a nápadité zastávky,“ poznamenala.

Bratislavský primátor Milan Ftáčnik uviedol, že chce dať priestor na diskusiu. Prípravy sa predlžia o 9 mesiacov – do konca roka, keďže vyhlási súťaž na 2 nosný systém. Tvrdí, aby najlepšie riešenie vybrali odborníci. Podľa neho sa štvorprúdovka môže dať realizovať až do roku 2020.

Z tábora občianskych aktivistov sa vyjadrila Dominika Belanská zo združenia Chceme park a cyklotrasy, nie štvorprúdovku. Ozrejmila, že sa v ankete vyjadrilo 2 011 ľudí, z toho 84 percent bolo Petržalčanov. Rovných 50 percent chce v mestskej časti park a cyklotrasu a 38 percent by uvítalo aj električku. Petíciu združenia podpísalo doteraz vyše 9 000 ľudí.

Pavel Šesták z občianskeho združenia Za zeleň Petržalky odhalil nedostatky v prezentovanom návrhu vzhľadu štvorprúdovky. „My sme to v nedeľu premerali, a zistili sme, že výstavba komunikácie by zabrala takmer dvojnásobnú šírku, oproti tej, ktorú ste prezentovali na fotografiách v prezentácii Vy,“ adresoval slová dopravnému inžinierovi Schlosserovi, za čo si vyslúžil od publika potlesk.

Iveta Plšeková z Petržalského okrášľovacieho spolku si kládla otázku, ako je možné, že hlavný dopravný inžinier a architektka majú tak diametrálne odlišný pohľad na riešenie 2. etapy výstavby Nosného systému Mestskej hromadnej dopravy v Petržalke. „Ľudia nemajú problém s dopravou v rámci Petržalky, ale dostať sa z nej cez preplnené mosty na bratislavskú stranu Dunaja,“ podotkla Plšeková. To však predstavovaný plán nerieši, keďže sa má napájať na v budúcnosti zrekonštruovaný Starý most, ktorého súčasťou bude iba električkový pás.

Mestskou časťou hlavného mesta – Petržalkou má už o pár rokov viesť nová električková trať z Bosákovej až po Janíkov dvor. Tá bude tesne míňať Chorvátske rameno, ktoré Petržalčania využívajú na rekreáciu a oddych.

Pri trati by sa ale podľa plánov mesta mala vybudovať aj nová cesta a o tom, či bude dvojprúdová alebo štvorprúdová, mesto ešte nerozhodlo. Obyvatelia najväčšieho sídliska v krajine sa búria, pretože nerozumejú, prečo mesto navrhlo v koridore Chorvátskeho ramena 48 metrov široký asfaltový kolos. Za obeť by kvôli ceste malo padnúť približne 2 000 stromov.

Robert Matus

Čítajte viac na:

http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/278396-ludia-v-petrzalke-chcu-elektricku-nie-stvorprudovku/

Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1354 signatures so far

Latest signatures

  • Katarína Bartová Foltínová, Bratislava,
  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

748 signatures so far

Latest signatures

  • Katarina Veselska, Bzovicka 26
  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'