Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Prispievatelia / REDAKCIA / Verejná prezentácia výsledkov súťaže územia okolo Chorvátského ramena
Navigácia
Prihlásiť sa


Nemáte prístup k Vášmu heslu?
Nováčik?
 

Verejná prezentácia výsledkov súťaže územia okolo Chorvátského ramena

Autor: Elena Pätoprstá Posledná zmena 13. 05. 2014 10:16
Magistrát hlavného mesta Bratislava pozýva na verejnú prezentáciu výsledkov súťaže návrhov „Riešenie centrálnej rozvojovej osi Petržalky“. Prezentácia bude 19. mája 2014 v PONDELOK od 17.00 h. v priestoroch Technopolu, (Kutlíkova 17, I. poschodie)

Podľa prísľubu hlavnej architektky Ingrid Konrád by sa mala verejnosť spolupodieľať na tvorbe zadania štúdie. Podpísanie zmluvy s kolektívom, ktorý bude spracovávať štúdiu by sa mal uskutočniť v najbližších dňoch a po ňom by mal začať veľký participatívny proces s verejnosťou na zadaní štúdie.(= Zadanie urbanistickej súťaže obsahuje požiadavky verejnosti na hlavné ciele riešenia a záväzné regulatívy pre toto územie.)

Preto je veľmi dôležité aby sa do procesu participácie (=spoluúčasti) zapojilo čo najviac obyvateľov Petržalky. Zásahy pozdĺž Chorvátskeho ramena sa totiž najviac dotknú obyvateľov v území od Bosákovej po Janíkov dvor. Preto je dôležité aby svoje názory prezentovali vo všetkých plánovaných participatívnych aktivitách magistrátu a aby sa ich názor premietol do zadania štúdie. Tá bude totiž podkladom pre zmenu územného plánu a zadefinovanie budúcnosti tohoto pre Petržalčanov cenného rekreačného územia.

V správe magistrátu sa ďalej uvádza:

"Anonymnú ideovú urbanistickú súťaž vypísal primátor Milan Ftáčnik v novembri 2013. Cieľom súťaže bolo nájsť inovatívne riešenia pre udržateľný rozvoj tohto územia v kontexte zavedenia električky do Petržalky. Prvýkrát bol do odbornej poroty zaradený zástupca verejnosti, ktorý bol za účasti notára vyžrebovaný spomedzi 39 prihlásených záujemcov (Emil Halik). Výsledky práce medzinárodnej odbornej poroty bude verejnosti prezentovať jej predseda Peter Gero a hlavná architektka mesta Ingrid Konrad. Na prezentácii sa zúčastní bratislavský primátor, starosta Petržalky Vladimír Bajan, odborní zamestnanci magistrátu i spracovatelia návrhov.

Návrhy, ktoré postúpili do II. kola na priame rokovacie konanie, vybrala deväťčlenná odborná porota spomedzi 15 odovzdaných návrhov. Výsledok súťaže sa stane podkladom na obstaranie urbanistickej štúdie.

Porota určila ako najlepší návrh a prvú cenu udelila autorom prof. Ing. arch. Bohumilovi Kováčovi, PhD., a Ing. Ladislavovi Benčekovi so spoluautormi Ing. Karolom Görnerom a Ing. arch. Luciou Štefancovou a so spolupracovníkmi Ing. arch. Igorom Hianikom a Ing. arch. Nikolou Winkovou. Druhú a tretiu cenu porota na základe veľkého kvalitatívneho rozdielu neudelila.

Medzi členmi poroty bola hlavná architektka Ingrid Konrad, architektka Eva Balašová, dopravný inžinier Tibor Schlosser, petržalskú samosprávu zastupovala architektka Zuzana Kordošová. Z externého prostredia v porote pracoval architekt Juraj Šujan za Slovenskú komoru architektov, architekt Patrik Kotas z Prahy, odborník na verejné priestory, mestskú koľajovú dopravu. Medzi zahraničnými členmi poroty boli odborníčka na rozvoj mesta Alena Kubová-Gauché z Paríža a špecialistka na verejné priestory, električkovú dopravu, architektka Barbara Jakubíková zo Štrasburgu. Súťažné návrhy nájdete na linku:

http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=11041755&p1=11049947.

Porota pri víťaznom návrhu ocenila, že ideové riešenie ponúka vznik verejných a poloverejných priestorov a zelených plôch v rozvojovej osi Petržalky, ktoré v rôznych priestorových formách vstupujú do mestskej štruktúry vzájomne na seba nadväzujúcimi polyfunkčnými centrami a sú priestorovo viazané na električkovú trať s novonavrhnutými zastávkami. Trať je pritom riešená na úrovni terénu, vďaka čomu sa električka stáva integrálnou súčasťou parteru mesta a mestskej krajiny, a jej zástavky budú iniciačnými bodmi vzniku nového mestského priestoru v nadväznosti na súčasnú Petržalku.

Na priame rokovacie konanie vyzvalo mesto aj autorov návrhov, ktoré získali druhý a tretí najvyšší počet bodov udelených odbornou medzinárodnou porotou podľa kritérií hodnotenia definovaných v podmienkach verejnej súťaže. Ide o  Aprox-Dopravoprojekt a kolektív autorov okolo Ing. arch. Tomáša Šeba. Definitívny víťaz obstarávania, spracovateľ urbanistickej štúdie na riešenie centrálnej rozvojovej osi Petržalky, bude známy po rokovacom konaní, ktoré v týchto dňoch prebieha podľa pravidiel definovaných zákonom o verejnom obstarávaní."

Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1353 signatures so far

Latest signatures

  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
  • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

747 signatures so far

Latest signatures

  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
  • Otília Pecníková, Topoľčianska 10
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'