Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Prispievatelia / REDAKCIA / Stanovisko signatárov petície k súťažným návrhom na územie pri Chorvátskom ramene
Navigácia
Prihlásiť sa


Nemáte prístup k Vášmu heslu?
Nováčik?
 

Stanovisko signatárov petície k súťažným návrhom na územie pri Chorvátskom ramene

Autor: Elena Pätoprstá Posledná zmena 23. 04. 2014 13:26
Víťazný ideový návrh na podobu územia pozdĺž Chorvátskeho ramena, ktorý vybrala komisia z 15 tich návrhov, podľa členov petičného výboru neakceptoval požiadavky signatárov petície. Očakávajú, že sa to podarí v plánovanom participatívnom procese, ktorý začne od 19. mája.

Petícia Chceme pri Chorvátskom ramene park a cyklotrasy nie štvorprúdovú cestu, ktorá bola súčasťou podkladov súťaže, žiadala vylúčenie automobilovej dopravy a skultúrnenie prostredia lineárnym parkom.  Autori víťazného ideového návrhu č. 6 do územia s jestvujúcou zeleňou a rekreáciou vniesli automobilovú dopravu aj tam, kde to nebolo nutné a podľa signatárov petície nevyužili kvality územia na zlepšenie životných podmienok obyvateľov.

Prekvapením je aj veľkorysá myšlienka rozšírenia koryta ramena, ale za cenu likvidácie veľkého skejtparku, ktorý si mládež vybudovala vlastnou iniciatívou. Hoci ideový návrh neobsahuje štvorprúdovku, podľa signatárov  petície sa nedokázal odpútať od dopravného riešenia spred 30tich rokov.

Členov petičného výboru oveľa viac zaujali iné súťažné návrhy, ktoré podstatne citlivejšie pristupovali k územiu s jestvujúcou zeleňou a rekreáciou, pracovali s myšlienkou zelenej chrbtice Petržalky či s cyklistickou dopravou z Petržalky do centra mesta. ( Viď napr. ideový návrh č. 9. alebo návrh č. 2. vo fotogalérii).

Autorom víťazného ideového návrhu č.6. chýbal zrejme čas na diskusiu s verejnosťou, prieskum územia a súčasných požiadaviek obyvateľov.

To by mal napraviť navrhovaný participatívny proces spoluúčasti verejnosti na tvorbe tohto územia, ktorý začne od 19. mája 2014 pod gesciou Hlavnej architektky Ingrid Konrád a architekta Petra Gera. Mal by poprvýkrát v Bratislave priniesť reálnu a efektívne riadenú účasť verejnosti na tvorbe  územia pri Chorvátskom ramene.

Takýto proces sa ale nezaobíde bez reálnej podpory a úprimnej snahy o efektívne zapojenie čo najširšej verejnosti na tvorbe zadania urbanistickej štúdie, ktorú bude spracovávať vysúťažený kolektív. Petičný výbor preto dúfa, že primátor hlavného mesta Bratislava nebude urýchľovať proces za cenu kvality tvorby tohto významného územia Petržalky pozdĺž Chorvátskeho ramena. Až takýto výsledok skutočnej participácie verejnosti by sa mal premietnuť do konečného návrhu urbanistickej štúdie a územného plánu.

Príkladom podobného procesu môže byť Trenčín, kde participatívny proces spoluúčasti verejnosti na tvorbe nábrežia trval 2 roky a sprevádzalo ho množstvo diskusií, verejných prezentácií, odborných seminárov, výstav študentských projektov a workshopov v území. Súčasne  trenčianski poslanci riešené územie a pozemky chránili stavebnou uzáverou, vylúčili z predajov, prenájmov, či výmen pozemkov, aby nedochádzalo k špekuláciám s pozemkami a nátlaku na tvorbu územnoplánovacej dokumentácie.

Seamon
Seamon says:
23. 04. 2014 14:12
Som rad, ze sa otvorila aj tato tema. Hlavne ked sa uz mala v petrzalke konat prezentacia
http://www.petrzalka.sk/[…]/
, ktoru ale nakoniec autor odvolal
http://www.petrzalka.sk/[…]/
.

Dal by sa sem zverenit v rovnakej kvalite aj navrh co vyhral? Podklady, ktore su zverejnene na stranke bratislava.sk su v tragickej kvalite. Hlavne ak uvazime rozsah a vyznam projektu.
redakcia
redakcia says:
24. 04. 2014 12:38
Návrhy č. 6., 9. a 2. sú v dobrej kvalite vo fotogalérii na tejto stránke, alebo si ich pozrite kliknutím na aktívne linky v článku.
Seamon
Seamon says:
24. 04. 2014 13:55
Dakujem
Rasti
Rasti says:
24. 04. 2014 08:57
ale co v tomto pripade. 19 maja pojdeme dat najavo ze nesuhlsime?
elpa
elpa says:
24. 04. 2014 12:35
Zaleží na tom koľko ľudí sa zúčastní a aký názor prejavia. Participácia je mimoriadne dôležitá a závisí od toho akí aktívni sú obyvatelia. Magistrát nemôže ísť proti verejnej mienke Petržalčanov a obyvateľov územia lebo im v EU neschvália peniaze na druhú etapu električky. Preto záleží na tom koľko ľudí prejaví svoj záujem skutočne ovplyvniť svoje mesto. Na tejto stránke budeme prinášať vždy aktuálne správy ako sa ľudia môžu zapojiť.
Anonymous says:
24. 04. 2014 12:23
Návrhy nájdete na tejto stránke vo vyššej kvalite vo FOTOGALÉRII. V článku sú aj aktívne linky na jednotlivé návrhy spomínané v stanovisku petičného výboru.
fjemevhtty
fjemevhtty says:
02. 12. 2014 11:04
qxqewqfus{bmlb, <a href="http://www.zrjzgpsqeb.com/">zvkdbycmww</a> , [url=http://www.ckhqbvgkzq.com/]potaitjynv[/url], http://www.cvdokiullh.com/ zvkdbycmww
Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1353 signatures so far

Latest signatures

  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
  • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

747 signatures so far

Latest signatures

  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
  • Otília Pecníková, Topoľčianska 10
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'