Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Prispievatelia / REDAKCIA / Výsledky ANKETY - Ako ďalej s parkovaním v Petržalke
Navigácia
Prihlásiť sa


Nemáte prístup k Vášmu heslu?
Nováčik?
 

Výsledky ANKETY - Ako ďalej s parkovaním v Petržalke

Autor: Elena Pätoprstá Posledná zmena 21. 01. 2016 11:53
zahrnuté do: , ,
Cieľom tejto malej ankety bolo inšpirovať vedenie MČ Petržalka aby urobilo podobný profesionálny prieskum verejnej mienky na systém parkovania v Petržalke. Financie v rozpočte sme na to vyžiadali. ľudia v ankete požadovali aby to urobila dôveryhodná agentúra na prieskum verejnej mienky. V článku nájdete linku na podrobné výsledky ankety v grafoch:

/Podrobné VÝSLEDKY ANKETY na stiahnutie/

Čo sme sa dozvedeli z našej ankety.
Na ankete sa do dnes zúčastnilo stopäť dobrovoľníkov. Výzva na anketu bola v Petržalských novinách, za čo im chceme poďakovať. Z výsledkov, ktoré sa v prevažnej miere nemenia ani po náraste počtu účastníkov sú zrejmé tieto hlavné trendy:

a./ väčšina účastníkov ankety sú Petržalčania s trvalým bydliskom, rozmiestnených rovnomerne po celej Petržalke, z nich 58% prevažne používa na prepravu auto a cca 40% MHD

b./ Približne 50% účastníkov ankety  chce zachovať pôvodný stav a riešiť prednostne:
- zákaz parkovania na zeleni a chodníkoch,
- zákaz predaja verejných parkovísk a potenciálnych plôch pre verejné   parkoviská do súkromných rúk
- skvalitnenie MHD,
- zníženie zahusťovania novou zástavbou,
- budovanie parkovísk v jestvujúcej zástavbe po súhlase z obyvateľmi
 - bezbariérové prechody na chodníkoch a cyklotrasy,

c./ ak sa bude pokračovať v parkovacom systéme chce 67% pokračovať formou rezidenčných kariet, 28% nie a 5% nevedelo odpovedať.

d./ Na otázku či by „mal dostať rezidenčnú kartu dostať aj užívateľ bytu v Petržalke, ktorý má v Petržalke iba prechodné bydlisko alebo prenájom, ak na takýto byt pripadá len jedno auto“ odpovedalo veľmi tesne cca 47 proti a cca 40 za. Skonštatovali sme, že by to mohol byť konfliktný bod preto by bolo treba tento fakt zohľadniť pri vydávaní a cenách rezidenčných kariet.

e./ Až 94% účastníkov chce aby sa peniaze z výnosov spoplatnených parkovacích miest účelovo viazali a používali len na financovanie a riešenie problémov parkovania v Petržalke.

 f./ Až 76% účastníkov chce prevádzko-vanie systému a registráciu kariet Mestskou časťou Petržalka a financie riešiť cez transparentný účet MČ Petržalka.

h./ 84 %  účastníkov považuje za dôležité
aby boli všetky nové parkovacie miesta v jestvujúcej zástavbe budované ako verejné alebo v správe MČ Petržalka.
74% si praje aby boli nové parkovacie miesta budované ako zelené parkoviská. Budovanie súkromných parkovísk si určite nechce až 76% účastníkov ankety.

i./ Jedna z najprekvapujúcejších odpovedí je na otázku: Ak ste šofér, používali by ste MHD, ak by sa skrátili intervaly medzi spojmi a bolo by lepšie napojenie spojov
v rámci prestupov? Kladne na ňu odpovedalo až 61% šoférov.
Táto informácia je dôležitá pre poslancov hlavného mesta aby tento názor zohľadnili v politike Dopravného podniku.

j./ Až 85% účastníkov ankety chce, aby sa podporilo cestovanie ľudí v MHD a zníženie počtu áut na cestách cenovou politikou mesta. ( Uvedené príklady v ankete boli:  zľavením celoročného cestovného lístka držiteľom rezidenčných a abonentských kariet o cenu ich karty a pod.)

k./  43% účastníkov ankety si myslí, že by sa znížili dopravné problémy vrátane parkovania v meste budovaním cyklotrás, cyklistických parkovísk a stojanov pri verejných inštitúciách, železničných staniciach a zastávkach MHD.

l./ Prevažná väčšina si praje budovanie parkovacích domov len so súhlasom obyvateľov a v majetku MČ Petržalka (cca 63%).
Cca 39% by si zakúpilo miesto v parkovacom dome 25% zúčastnených nevedelo odpovedať.  Skonštatovali sme, že zrejme by sa ich rozhodnutie odvíjalo ak by bola v ankete uvedená približná  cena za parkovacie miesto.

m./ Až 65% si praje aby majitelia parkovacích miest v parkovacích domoch mali zľavu na rezidenčných kartách.

n./ Budovanie záchytných parkovísk na okrajoch Petržalky napojených na MHD si praje síce 57% ale využívalo by ich len 26%. Dá sa predpokladať že Petržalčania chcú  záchytné parkoviská hlavne pre mimo Bratislavčanov.

o./Niečo cez polovicu opýtaných 54% vidí možnosti budovania parkovísk lokálnymi úpravami vo svojom okolí.
Pri tomto bode bola aj možnosť napísať konkrétnu lokalitu alebo popis úpravy. Využilo ju asi 50 percent z účastníkov. Tieto návrhy po ukončená ankety posunieme odborným zložkám úradu.

p./  Až  70% zúčastnených chce aby MČ Petržalka urobila medzi Petržalčanmi platený prieskum verejnej mienky
s podobnými otázkami. Z toho väčšina
s podmienkou, že to musí robiť dôveryhodná agentúra na prieskum verejnej mienky.

Elena Pätoprstá
Elena Pätoprstá says:
21. 01. 2016 11:57
Poznámka: Všetky návrhy na lokálne parkovacie miesta z ankety sa posielajú na posúdenie a spracovanie kompetentným pracovníkom MČ Petržalka.
Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Júl 2018 »
Júl
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1324 signatures so far

Latest signatures

  • Juraj Jamrich, Bratislava,
  • Valéria Jamrichová, Bratislava,
  • Petra Cepková, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke