Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Prispievatelia / redakcia / Investujme do ekologického a efektívneho spojenia mesta s Petržalkou
Navigácia
Prihlásiť sa


Nemáte prístup k Vášmu heslu?
Nováčik?
 

Investujme do ekologického a efektívneho spojenia mesta s Petržalkou

Autor: Redakcia Posledná zmena 24. 09. 2009 00:56
zahrnuté do: ,
23. septembra 2009. Tlačová správa. Vyhlásenie iniciatívy Za ekologickú a efektívnu dopravu (ZEED) k Technicko – ekonomickej štúdii Dopravoprojektu posudzujúcej budúcu podobu nosného systému MHD v Petržalke.

Technicko – ekonomická štúdia Dopravoprojektu posudzujúca budúcu podobu NS MHD v Petržalke, zasadila zdrvujúcu ranu predstavám magistrátu o tzv. duálnej trati – spoločnej prevádzke mestských vlakov aj električky v jednej trati.


Ekonomická analýza v štúdii porovnávala štyri varianty výškového uloženia trate (podpovrchový, povrchový, polozapustený, estakádny), pričom všetky sú zmiešané s prevahou tej - ktorej výšky. Pri duálnom systéme však odobrila len varianty s prevažne nadzemným vedením. Tie ale nezodpovedajú predstavám Petržalčanov na zachovanie oddychovej zóny okolo Draždiaku. Pre Petržalku je podľa nás dôležité prijať riešenia čo najviac zapustené a čo najmenej zaberajúce a rozdeľujúce územie. Podľa štúdie sa spĺňajú kritéria ekonomickej efektívnosti jedine pri čisto železničnom variante prevádzky a najekologickejšie pri čo najviac zapustenéj variante trate.


Z prevádzkového hľadiska duálny variant pohorel úplne.

Pri duálnej električke je možné požadovanú prepravnú kapacitu zabezpečiť len zdvojenými súpravami. Štúdia v časti C - Dopravná technológia, str. 85, konštatuje: „Zdvojené súpravy duálnych vozidiel by dosahovali dĺžku až 74 m, čo môže byť pre jazdu v meste významná prekážka - nevošli by sa na všetky zastávky, ďalej by ostatné električky museli čakať na ich odjazdy a mohli by blokovať križovatky hlavne v centre.


Simulácia prevádzky komplikovaného riešenia spoločnej prevádzky električiek a mestských vlakov ukázala najzávažnejší nedostatok - vysokú nepravidelnosť prevádzky – „diery“ v grafikonoch navrhovaných duálnych električiek až 15 min.-v špičke (!), čo je pre nosný dopravný systém neprijateľné.


Variant iba železničnej prevádzky mestských vlakov požiadavku kapacity a intervalov spĺňa. Simulácia preukázala, že 3-minutový interval je reálny.


Zostáva zodpovedať dve otázky:

  • Kedy tieto skutočnosti oficiálne prizná vedenie mesta a koncept duálnej trate opustí?

  • Ako mesto zdôvodní potrebnosť tzv. „prvej etapy“ električky do Petržalky, na ktorej teraz pracuje a na ktorú chce minúť cca 67 mil. €?


ZEED opäť vyzýva vedenie mesta vysvetliť financie a opodstatnenosť projektu 2 km električky a prehodnotiť investíciu do tzv. „prvej etapy.“ Odporúčame takto ušetrené peniaze investovať do riešenia, ktoré plne akceptuje požiadavku obyvateľov Petržalky na uchovanie kľudovej zóny okolo Chorvátskeho ramena a  vychádza so systémového a odôvodneného riešenia kombinácie podúrovňovej železnice, MHD, pešej a bicyklovej dopravy. Teda investovanie do obyvateľmi najprijateľnejšieho a  najbezpečnejšieho dopravného, ale i pešieho spojenia mesta s Petržalkou.


Za iniciatívu:


Ing. Vladimír Dulla (odborný konzultant Bratislava Otvorene)

 kontakt: 0904 875 121


Mgr. Martin Kugla  (analytik Fair analyses)

kontakt: 0905 244989

Anonymous says:
24. 09. 2009 01:00
a fotografie z Petržalky si možete pozriet vo fotogalérií.
Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Január 2022 »
Január
PoUtStŠtPiaSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1351 signatures so far

Latest signatures

  • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
  • Merziuzi fxXNbkfagGX, New York,
  • Mária Gazáreková, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

741 signatures so far

Latest signatures

  • Marek Nehyba, Šustekova 51
  • Peter Jurenka, Ľubovnianska 16
  • Zuzana Medíková, Pažitná 1400/2
  • Ludovit Bohm, Jasovská 5
  • Martina Helbichova, Topoľčianska, 12
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'