Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Ako sa falšujú voľby, (verzia pre voľby do VÚC 2009, Petržalka )

Ako sa falšujú voľby, (verzia pre voľby do VÚC 2009, Petržalka )

Autor: Redakcia Posledná zmena 13. 11. 2009 21:41
zahrnuté do:
Máte pocit, že falšovaním volieb len zbytočne straším? Žiaľ, je to len pocit. Dobré živobytie mnohých súdruhov závisí na výsledku volieb, a náš volebný systém má zopár nezaplátaných dier, preto je pokušenie veľké. Napokon, máme tu aj niekoľko súdnych rozhodnutí proti prichyteným falšovateľom volieb. Ale k veci. Aké sú základné metódy falšovania volieb, a aké máme šance tomu zabrániť?
Existujú dva základné princípy:
1. šachovanie s papiermi
2. magorenie voličov
 
Najprv preberieme šachovanie s papiermi.
A/ Zneplatňovanie lístkov.
Po otvorení urny si súdruh zoberie kôpku lístkov a spočítava hlasy, pričom si perom robí na pomocnom papieri čiarky. Občas, keď súdruh zazrie zjavne nepriateľský volebný lístok a práve sa naňho nikto nepozerá, dorobí na lístok o jeden – dva krúžky viac, čím ho zneplatní. Súčasne sa môže venovať aj dokrúžkovaniu hlasov:
B/ Dokrúžkovanie hlasov.
Na hlasovací lístok, kde volič nevyužil všetky možnosti zakrúžkovania, súdruh dorobí zostávajúci počet krúžkov pre kandidátov, ktorí garantujú jeho životnú úroveň.
C/ Zlé spočítanie hlasov. Po otvorení urny súdruhovia zavelia: „rozdeľme si to do dvojíc, budeme sa navzájom kontrolovať, pôjdeme rýchlejšie domov“. A po starej známosti vytvoria dvojicu, ktorá má charakter leninskej bunky. Spočítajú čo chcú, pričom stavajú na tom, že nikto nebude dosť asertívny, aby to po nich prepočítal. Stačí keď sa „pomýlia“ o pár hlasov, komunálne voľby často končia s rozdielom desiatok hlasov. Keby ich niekto prichytil, povedia, že to bol len omyl. Úmysel im nikto nedokáže, riskujú len hanbu.
D/ Sfalšovanie zápisnice. Súdruh si pomýli rubriky a v záverečnej zápisnici napíše číselko do iného riadka. Áno, aj také už bolo. A keď si to nevšimne samotná komisia, nikto nemá dôvod rozliepať archivované krabice s lístkami – to môže nariadiť až vyšetrovateľ, ale kde niet žalobcu...
 
Aké sú protiopatrenia? Môžeme ich skombinovať do jedného účinného balíka. V spolupráci s rozumnými členmi komisie sa ešte počas dňa dohodnite na nasledovnom postupe:
 
·         Svojpomocne vyrobíte papier, na ktorom bude jasne napísané, koľko krúžkov treba dávať, a umiestnite ho za plentu. Papier nesmie navádzať na voľbu konkrétneho kandidáta.
·         Člen komisie, ktorý vydáva lístky a obálky, vždy automaticky povie: „jeden krúžok na župana, 8 krúžkov na poslancov“. Týmito dvomi opatreniami výrazne znížite počet neplatných lístkov.
·         Cez deň budete od samej nudy zrátavať počet voličov, a nezávisle od toho počet vydaných obálok. Na konci bude treba napísať tieto čísla do zápisnice, takže to nie je zbytočná práca. Vďaka tomuto opatreniu ešte pred otvorením urny budete vedieť, koľko by malo byť vnútri obálok.
·         Keď konečne zakolete urnu a na stôl vysypete kôpku obálok, v prvom kroku len pootvárate všetky obálky a vytriedite neplatné hlasy. Prebieha to tak, že komisia sedí okolo stola ako rytieri kráľa Artuša, každý má pred sebou nahrabanú kôpku obálok, otvára ich, vyberá lístky a OKAMŽITE hlási: „Neplatný lístok!“ (Priveľa krúžkov, žiadny krúžok, prázdna obálka, priveľa lístkov v obálke...). Nikto nemá dôvod držať v ruke pero! Týmto ste zabránili dodatočnému zneplatňovaniu hlasov.
·         Keď tento krok ukončíte, jeden môže odniesť a pečatiť použité obálky, ostatní idú spočítavať. Za každú cenu zabráňte tomu, aby sa rozliezli po miestnosti jednotlivci alebo dvojice a spočítavali hlasy bez vášho dohľadu. Pekne lístok po lístku, jeden číta mená, lístok drží tak, aby ostatní videli, a ostatní si robia čiarky. Na jeden volebný okrsok pripadá okolo 1000 voličov, volebná účasť sa odhaduje medzi 10 – 15%, takže tých 100-150 lístkov zvládnete za pol hodinky. Keď budú súdruhovia presadzovať prácu v skupinkách, trvajte na tom, že musia mať perá inej farby alebo ceruzky, aby nemohlo dôjsť k dokrúžkovaniu hlasov. A že si potom chcete osobne všetky kôpky skontrolovať. Takže zistia, že žiadny čas neušetria. Ako prinútite skupinu zohratých skúsených súdruhov, aby fungovali podľa vašich návrhov? Buď po dobrom, alebo hlasovaním členov komisie, alebo pod hrozbou, že NEPODPÍŠETE ZÁPISNICU (ťažký kaliber, len o číslo menší, ako telefonát na políciu a ústrednú volebnú komisiu).
·         Po skončení všetkých procedúr a podpísaní zápisnice si odfotografujte zápisnicu, a nahrajte si na USB kľúč súbor s výsledkami, ak v komisii použijete softvér štatistického úradu. Potom zavolajte svojmu koordinátorovi, pošlite výsledky mailom alebo SMSkou, podľa dohody.
Teraz preberieme magorenie voličov.
Nebudeme sa venovať trápnostiam, ako pero s logom strany, alebo ukecávanie voličov študujúcich nástenku.
A/ Zneužívanie oslabených. Ak máte vo volebnom obvode nemocnicu, alebo domov dôchodcov, rozhodne choďte osobne s prenosnou urnou. So sebou by ste mali mať len toľko lístkov, koľko bolo vopred nahlásených imobilných voličov. Dohliadnite, aby voliči hlasovali samostatne. Zákon umožňuje, aby človeku neschopnému označiť lístok pomohla ním poverená, takže citlivo odlišujte takéto prípady od „veľkých sestier“, ktoré si zoberú na povel skupinu starčekov a stareniek.
B/ Kupovanie hlasov. Existuje niekoľko spôsobov kupovania voličských hlasov. Vy ako člen okrskovej komisie môžete urobiť len to, že ak sa o kupovaní hlasov dozviete, zavoláte na číslo vášho koordinátora, alebo priamo na políciu. Chráňte anonymitu nahlasujúceho, ak si to praje. Niektoré spôsoby kupovania hlasov stoja na vopred vyplnenom hlasovacom lístku – ak by bolo podozrenie na „reťazovú voľbu“ (tzv. vláčik, popísané v manuáli SaS), presvedčte komisiu, aby ste dali za plenty kôpku prázdnych hlasovacích lístkov – zákon to priamo nezakazuje. Kupovači hlasov svoje obete vlastne urážajú a ponižujú, preto im vytvorte podmienky pre slobodnú voľbu.
 
Na záver trochu psychológie: OSTATNÍ ČLENOVIA KOMISIE SÚ PRIATELIA, NIE POTRAVA. Drvivá väčšina členov komisií tam ide v dobrom úmysle, potenciálnych falšovateľov je len zlomok. Konajte preto dôrazne, ale slušne. Pokiaľ hneď od začiatku dáte zreteľne najavo, že ste síce príjemný človek, ale za svoje poslanie považujete prísnu kontrolu, budete mať neskôr menej problémov. Počas dlhých hodín nudy nadhoďte tému falšovania volieb, a aké sú protiopatrenia. Je to jedna z foriem prevencie, prípadní súdruhovia si uvedomia, že vás rožkom neopijú.
 
Príjemnú sobotu,
Juraj Smatana , 
0907/034666
 
Anonymous says:
13. 11. 2009 23:33

dakujem, sestra ide zajtra opat do komisie, tak som jej to preposlala, aj ked predpokladam, ze toto by mohol byt skor problem vidieka ako bratislavy. ale pan smatana, co s tymto maju sudruhovia? ci verite, ze ked KONECNE stari sudruhovia vymru, problem bude vyrieseny? nedavno som citala esej jedneho ceskeho sociologa, zial, "sudruzske" myslenie sa naplno objavuje aj u najmladsej generacie. no cim to asi bude? hm?

Anonymous says:
14. 11. 2009 00:37

Vďaka za inteligentnú otázku. Nie, nemyslím si že súdruhovia vymrú sami od seba. Som stredoškolský učiteľ, takže každý deň vidím osobnostné typy, ktoré by pred 20 rokmi robili kariéru v SZM. Pojem "súdruh" som použil preto, lebo som nechcel použiť presnejšie slovo "zmrd".

Anonymous says:
14. 11. 2009 00:44

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2001011201

Anonymous says:
14. 11. 2009 01:39

chlapci, prepacte, ale toto je prilis, naozaj prilis simpilfikovane. oni (zmrdi) su (asi o dost) zlozitejsi! ale premyslajte o tom sami - individualne.... ach ano, aj s platonom, aj s aristotelom, aj s tymi druhymi - pretoze nie je vsetko zlato co sa blisti, ako nas uz na zakladnej skole ucili. prepacte za metafory. na ine uz naozaj nemam silu. zial:-(

Anonymous says:
14. 11. 2009 01:49

juraj, dohladal som to kvoli vam -je to tu:

http://www.blisty.cz/2009/10/8/art49319.html

juraj, dohladal som to kvoli vam, PS je renomovane logo.

ps: PS - myslim - tiez tak ako Vy obcas podlieha ideologii (i ked "opacnej"), ale obcas (pre mna) presvita na povrch, ze hocijaka ideologia nedokaze zastriet to, co vidime/citime vsetci okolo seba... (samozrejme, neda sa vylucit, ze sa mylime v zaslepeni)

Cagla
Cagla says:
24. 10. 2012 14:10
Ďakujem všetkfdm voličom a kandide1tom faprimne blahožele1m.Veredm, že novfd vfdbor sa donodhe na novom zložened a svoj ze1ve4zok bude plniť počas ďalšieho volebne9ho obdobia.Sekcia sestier pracujfacich v nefrolf3gii je jednou z najve4čšedch a najaktedvnejšedch organizačnfdch zložiek pri Slovenskej spoločnosti sestier a pf4rodnfdch asistentiek SLS.Veredm, že svoju tradedciu si naďalej zachove1 a bude pokračovať vo svojedch aktivite1ch, aby prevyšila svoju doterajšiu prestedž.Nefrologicke9 sestry patria medzi najšarmantnejšiu a flexibilnfa skupinu sestier.
refivttb
refivttb says:
24. 10. 2012 23:19
njxkcv
njxkcv says:
26. 10. 2012 06:06
465C0B , [url=http://zsxvdjsfnatg.com/]zsxvdjsfnatg[/url], [link=http://kvutoqxufdkx.com/]kvutoqxufdkx[/link], http://ewrjrksldvpd.com/
Nawab
Nawab says:
26. 10. 2012 06:52
salam . agha ghable inke asktao toye .. sare nor ya balaye zanjir roberoye arash ya balaye nor begiri polesho biar bede dadash . donbaletan. biar polo bede lot nemidim.(: aksat bahal bood
ltvrmwi
ltvrmwi says:
27. 10. 2012 02:23
vdqagyrdns
vdqagyrdns says:
27. 10. 2012 07:19
rO0oE9 , [url=http://tyqxztsdhrwq.com/]tyqxztsdhrwq[/url], [link=http://kaaduhvclvog.com/]kaaduhvclvog[/link], http://vqrvnyvzkvbk.com/
Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1354 signatures so far

Latest signatures

  • Katarína Bartová Foltínová, Bratislava,
  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

748 signatures so far

Latest signatures

  • Katarina Veselska, Bzovicka 26
  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'