Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / SME, 16.2.2010: Frešo vraj brzdí halu

SME, 16.2.2010: Frešo vraj brzdí halu

Autor: Redakcia Posledná zmena 19. 02. 2010 18:37
zahrnuté do: , ,
Dcérske firmy župy Danube Arena aj 1. župná sa sťažujú, že nový župan nekomunikuje o projekte petržalskej haly. On si myslí opak. Čaká sa na výsledky rokovania.

Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/5242923/freso-vraj-brzdi-halu.html

Vedenie župnej firmy Danube Arena, ktoré vzniklo za minulého župana Vladimíra Bajana (s podporou Smerou), aj materská firma 1. župná, majú problém so súčasným županom Pavlom Frešom (SDKÚ).

Ako médiám oznámil Jozef Fedorkovič z predstavenstiev spoločností, Frešo im nariadil, aby bez neho nič nerobili a tak projekt haly od decembra stojí. „Tým vzniká absurdná situácia," píše Fedorkovič. Nevie, či majú prepustiť zamestnancov, vypovedať nájom kancelárií alebo ako riešiť záväzky, ktoré z toho vyplývajú.

Fedorkovič spolu s Monikou Flašíkovou - Beňovou, ktorá je šéfkou firiem, Freša vyzvali, aby buď začal normálne komunikovať, alebo predstavenstvá vymenil.

1. župná je stopercentne župnou, jej dcéra Danuba Arena je zo siedmich percent súkromnou. Zlatú akciu po župných voľbách získala anglická firma Parnhams Limited, ktorá pre projekt haly Bajanovi robila poradenstvo.

Župa: Stretnutia už prebehli

Župa oznámila, že má záujem vyriešiť túto situáciu čo najrýchlejšie. "Priebežne komunikujeme so všetkými zúčastnenými stranami, postup však komplikuje to, že stále chýbajú dokumenty ako sú prílohy k úverovým zmluvám, z ktorých vyplývajú záväzky župy," povedala hovorkyňa Iveta Tyšlerová.

Podľa nej komunikácia medzi úradom župy a zástupcami spoločnosti prebieha štandardne. "Stretnutie s pánom Parnhamom sa uskutočnilo 10. februára na úrade župy, rokovanie s predstaviteľmi spoločnosti Parnhams Limited viedol riaditeľ úradu župy. Stretnutie malo informatívny charakter."

Frešo vraj komunikoval tento týždeň aj s predsedníčkou predstavenstva Danube Arena, a.s. Monikou Flašíkovou-Beňovou, aj so šéfom dozornej rady 1. župnej Milanom Ftáčnikom. "Na dnešnom stretnutí s pánom Ftáčnikom deklarovali spoločný záujem vyriešiť situáciu čo najskôr. Do konca týždňa sa vedenie župy plánuje stretnúť aj s predstaviteľmi spoločnosti AIC," vysvetlila Tyšlerová.

Výsledky rokovaní sa ale ešte počas ich konania župa rozhodla nezverejniť.

Nemajú kompletnú zmluvu

Podľa agentúry TASR župa naďalej žiada od Danube Areny relevantné dokumenty k projektu. Ako agentúra dodáva, Frešo, že zmluvy okolo budúcej mutifunkčnej haly v Petržalke nie sú jednoznačné a transparentné.

"Rozporným momentom bolo, že pozemok vo vlastníctve župy s rozlohou deväť hektárov v súčasnej cene 20 miliónov eur, na ktorom má stáť hala, sa dostal do prenájmu Danube Areny za jedno euro na 99 rokov. Táto nájomná zmluva je už s veľkou pravdepodobnosťou neplatná. Kraj však nemá k dispozícii kompletnú kľúčovú zmluvu o plánovanej pôžičke pre Danube Arena v sume niekoľko desiatok miliónov eur, ktorá môže mať vážne konzekvencie pre župu, lebo nie sú známe podmienky, za akých sa má pôžička realizovať. Nové vedenie župy chce vrátiť celú situáciu do pôvodného stavu, aký bol v deň regionálnych volieb," povedal Frešo pre TASR.

Ako ďalej dodala župa, v liste od Fedorkoviča sú nepresnosti. "Bežné hospodárenie spoločnosti má vo vlastnej pôsobnosti Danube Arena a zatiaľ na župu nič na podpis nepredložili."

Tiež vraj nie je pravda, že 1. župná je stopercentným akcionárom v spoločnosti Danube Arena. "Spoločnosť 1. župná v dôsledku zmien v stanovách niekoľko dní pred vymenovaním nového župana stratila aj ten vplyv, ktorý by ako majoritný akcionár v spoločsnoti Danube Arena mala mať," informovala Tyšlerová.

Čo sa stalo

 • K závažným zmenám došlo v decembri minulého roka po regionálnych voľbách, keď pôvodné orgány župy nemali vykonávací mandát, avšak nové ešte neboli kreované.
 • Predovšetkým došlo k zmene v Danube Arena, dcérskej spoločnosti 1. Župná, ktorej 100-percentným vlastníkom je župa.
 • Zmenou stanov do Danube Arena vstúpil súkromný podnikateľ, spoločnosť Parnhams limited ako minoritný vlastník, avšak rozhodnutia musí táto spoločnosť schvaľovať jednomyseľne. Tým 1. Župná a následne aj župa stratil kontrolu nad vývojom situácie, povedal Frešo.         (tasr)

 

Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1353 signatures so far

Latest signatures

 • Jana Pivovarníková, Bratislava,
 • Michaela Maskalíková, Bratislava,
 • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

747 signatures so far

Latest signatures

 • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
 • Pavol Procházka, Mamateyova 12
 • Adriena Richterová, Ružinovská 40
 • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
 • Otília Pecníková, Topoľčianska 10
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'