Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Petície / Hromadná pripomienka verejnosti proti nedemokratickým zmenám volebného práva

Hromadná pripomienka verejnosti proti nedemokratickým zmenám volebného práva

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky predložilo na pripomienkovacie konanie návrh Zákona o podmienkach výkonu volebného práva. V tomto návrhu sa nachádzajú ustanovenia, ktorými chce predkladateľ odstrániť z okresných a okrskových volebných komisií občanov, delegovaných politickými stranami, ktoré získali v ostatných voľbách do NR SR menej ako tri percentá platných hlasov. Podporte nasledovné pripomienky, v prospech zapojenia občanov do kontroly volieb.

K bodu

§ 44

"Okresná volebná komisia

(1)    Do okresnej volebnej komisie môže delegovať politická strana alebo koalícia, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná a v ostatných voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky získala aspoň tri percentá platných hlasov jedného člena a jedného náhradníka. Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka doručuje politická strana alebo koalícia prednostovi okresného úradu8) v lehote uvedenej v rozhodnutí o vyhlásení volieb."

 

Pripomienka:

Navrhovaná úprava znižuje participáciu občanov na priebehu a kontrole volebného aktu. Zakladá nerovnosť politických strán , zjavným spôsobom diskriminuje menšie a novozaložené politické strany a novovytvorené koalície. Predkladaná úprava zvýhodňuje veľké politické strany a snaží sa šetriť na nesprávnom mieste. Preto navrhujeme zachovať právo všetkých kandidujúcich strán a koalícií delegovať svojho zástupcu do okresnej volebnej komisie.

Túto pripomienku považujeme za zásadnú.

 

K bodu

§ 46

"Okrsková volebná komisia

(1)    Do okrskovej volebnej komisie môže delegovať politická strana alebo koalícia, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná a v ostatných voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky získala aspoň tri percentá platných hlasov jedného člena a jedného náhradníka. Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka doručuje politická strana alebo koalícia starostovi obce v lehote uvedenej v rozhodnutí o vyhlásení volieb."

 

Pripomienka:

Navrhovaná úprava znižuje participáciu občanov na priebehu a kontrole volebného aktu. Zakladá nerovnosť politických strán , zjavným spôsobom diskriminuje menšie a novozaložené politické strany a novovytvorené koalície. Predkladaná úprava zvýhodňuje veľké politické strany a snaží sa šetriť na nesprávnom mieste. Preto navrhujeme zachovať právo všetkých kandidujúcich strán a koalícií delegovať svojho zástupcu do okrskovej volebnej komisie.

Túto pripomienku považujeme za zásadnú.

 

K bodu

§ 142

"Zoznam kandidátov

Ods. (3) Obec uverejní zoznam zaregistrovaných kandidátov najneskôr 25 dní pred dňom konania volieb spôsobom v mieste obvyklým."

 

Pripomienka:

"Spôsob v mieste obvyklý" vo väčšine miest a obcí znamená vyvesenie na úradnej tabuli, v lepšom prípade aj na webovej stránke obce. Takéto informovanie považujeme za nedostatočné. Šetrenie na informovanosti voličov považujeme za kontraproduktívne.Preto navrhujeme zasielanie zoznamu zaregistrovaných kandidátov do domácností a zverejnenie celoštátneho zoznamu kandidátov na webovej stránke ministerstva vnútra.

Túto pripomienku považujeme za zásadnú.

 

Zástupcovia verejnosti:

Ing. arch. Mgr. Art. Elena Pätoprstá, Švabinského 20, 851 01 Bratislava

Mgr. Juraj Smatana, Nábrežná 999/13, 017 01 Považská Bystrica.

 

Celé znenie návrhu zákona nájdete na Portáli právnych predpisov.

 

Podporte prosím hromadnú pripomienku. Hviezdičkou označené údaje sú povinné. Pokiaľ uvediete svoj e-mail, budeme Vás informovať o výsledku hromadnej pripomienky.


Titul:
Meno* :
Priezvisko* :
Organizácia:
Ulica* :
Mesto* :
PSČ* :
E-mail:
Zobrazovať Vaše meno v zozname signatárov?


Položky označené (*) sú povinné, prosíme o ich vyplnenie.« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1354 signatures so far

Latest signatures

  • Katarína Bartová Foltínová, Bratislava,
  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

748 signatures so far

Latest signatures

  • Katarina Veselska, Bzovicka 26
  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'