Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Petície / Hromadná pripomienka verejnosti proti nedemokratickým zmenám volebného práva

Hromadná pripomienka verejnosti proti nedemokratickým zmenám volebného práva

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky predložilo na pripomienkovacie konanie návrh Zákona o podmienkach výkonu volebného práva. V tomto návrhu sa nachádzajú ustanovenia, ktorými chce predkladateľ odstrániť z okresných a okrskových volebných komisií občanov, delegovaných politickými stranami, ktoré získali v ostatných voľbách do NR SR menej ako tri percentá platných hlasov. Podporte nasledovné pripomienky, v prospech zapojenia občanov do kontroly volieb.

K bodu

§ 44

"Okresná volebná komisia

(1)    Do okresnej volebnej komisie môže delegovať politická strana alebo koalícia, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná a v ostatných voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky získala aspoň tri percentá platných hlasov jedného člena a jedného náhradníka. Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka doručuje politická strana alebo koalícia prednostovi okresného úradu8) v lehote uvedenej v rozhodnutí o vyhlásení volieb."

 

Pripomienka:

Navrhovaná úprava znižuje participáciu občanov na priebehu a kontrole volebného aktu. Zakladá nerovnosť politických strán , zjavným spôsobom diskriminuje menšie a novozaložené politické strany a novovytvorené koalície. Predkladaná úprava zvýhodňuje veľké politické strany a snaží sa šetriť na nesprávnom mieste. Preto navrhujeme zachovať právo všetkých kandidujúcich strán a koalícií delegovať svojho zástupcu do okresnej volebnej komisie.

Túto pripomienku považujeme za zásadnú.

 

K bodu

§ 46

"Okrsková volebná komisia

(1)    Do okrskovej volebnej komisie môže delegovať politická strana alebo koalícia, ktorej kandidátna listina bola zaregistrovaná a v ostatných voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky získala aspoň tri percentá platných hlasov jedného člena a jedného náhradníka. Oznámenie o delegovaní člena a náhradníka doručuje politická strana alebo koalícia starostovi obce v lehote uvedenej v rozhodnutí o vyhlásení volieb."

 

Pripomienka:

Navrhovaná úprava znižuje participáciu občanov na priebehu a kontrole volebného aktu. Zakladá nerovnosť politických strán , zjavným spôsobom diskriminuje menšie a novozaložené politické strany a novovytvorené koalície. Predkladaná úprava zvýhodňuje veľké politické strany a snaží sa šetriť na nesprávnom mieste. Preto navrhujeme zachovať právo všetkých kandidujúcich strán a koalícií delegovať svojho zástupcu do okrskovej volebnej komisie.

Túto pripomienku považujeme za zásadnú.

 

K bodu

§ 142

"Zoznam kandidátov

Ods. (3) Obec uverejní zoznam zaregistrovaných kandidátov najneskôr 25 dní pred dňom konania volieb spôsobom v mieste obvyklým."

 

Pripomienka:

"Spôsob v mieste obvyklý" vo väčšine miest a obcí znamená vyvesenie na úradnej tabuli, v lepšom prípade aj na webovej stránke obce. Takéto informovanie považujeme za nedostatočné. Šetrenie na informovanosti voličov považujeme za kontraproduktívne.Preto navrhujeme zasielanie zoznamu zaregistrovaných kandidátov do domácností a zverejnenie celoštátneho zoznamu kandidátov na webovej stránke ministerstva vnútra.

Túto pripomienku považujeme za zásadnú.

 

Zástupcovia verejnosti:

Ing. arch. Mgr. Art. Elena Pätoprstá, Švabinského 20, 851 01 Bratislava

Mgr. Juraj Smatana, Nábrežná 999/13, 017 01 Považská Bystrica.

 

Celé znenie návrhu zákona nájdete na Portáli právnych predpisov.

 

Podporte prosím hromadnú pripomienku. Hviezdičkou označené údaje sú povinné. Pokiaľ uvediete svoj e-mail, budeme Vás informovať o výsledku hromadnej pripomienky.


Titul:
Meno* :
Priezvisko* :
Organizácia:
Ulica* :
Mesto* :
PSČ* :
E-mail:
Zobrazovať Vaše meno v zozname signatárov?


Položky označené (*) sú povinné, prosíme o ich vyplnenie.« Júl 2018 »
Júl
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1324 signatures so far

Latest signatures

  • Juraj Jamrich, Bratislava,
  • Valéria Jamrichová, Bratislava,
  • Petra Cepková, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke