Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Petržalská okrášľovacia iniciatíva

Petržalská okrášľovacia iniciatíva

Autor: ivana brezinská Posledná zmena 10. 05. 2010 13:25
zahrnuté do:
Zapojiť obyvateľov mestskej časti do aktivít, ktoré priamo prispejú k skrášleniu okolia bytových domov, má pomôcť projekt Petržalská okrášľovacia iniciatíva. Za prvé dva roky od jeho spustenia (2008) bolo prakticky zrealizovaných 14 predzáhradiek, pričom celkové náklady na vykonané sadovnícke úpravy sa dostali na úroveň 30 tisíc EUR. Pre rok 2010 vyčlenili poslanci v miestnom rozpočte sumu 10 tisíc EUR.
Žiadosti o získanie nenávratnej finančnej dotácie je potrebné doručiť miestnemu úradu, oddeleniu životného prostredia. Zelený projekt petržalskej samosprávy vychádza z jej programových priorít a má bezprostredne prispieť ku skvalitneniu životného prostredia v okolí panelových domov vytvorením živých, sadovnícky upravených predzáhradiek (napr. Rovniankova 16, Bradáčova 2, Furdekova 4, Belinského 9). Do okrášľovacej iniciatívy sa môžu zapojiť vlastníci bytov prostredníctvom svojho správcu, alebo neziskovej organizácie. Súčasťou žiadosti je zápis z domovej schôdze, kde väčšina vlastníkov s projektom súhlasí. Finančný príspevok poskytne miestny úrad na základe zmluvy o spolupráci, ktorá žiadateľom garantuje okrem iného aj odborné konzultácie za účelom usmernenia navrhovaných sadovníckych úprav. Ide napríklad o vybranie vhodných drevín, definovanie podmienok ohľadom údržby, starostlivosti, či možné alergizujúce vlastnosti vybraných druhov rastlín. Petržalská iniciatíva vytvára priestor pre tých ľudí, ktorí chcú prispieť ku skrášleniu okolia konkrétneho domu, činžiaku. Širšia verejnosť sa vďaka projektu stáva spolutvorcom „zelenej samosprávnej agendy“, posilňuje sa vzťah ľudí k životnému prostrediu. Jednotlivé predložené žiadosti vecne posúdi miestna komisia životného prostredia a navrhne tiež ich časovú realizáciu s vyčlenením konkrétneho nenávratného finančného príspevku. Viac informácií o okrášľovacej iniciatíve nájdete na oficiálnej stránke samosprávy – www.petrzalka.sk (časť – Oddelenie životného prostredia), alebo priamo na miestnom úrade (Kutlíkova 17), Oddelení životného prostredia (Mgr. Jana Jecková – 4. poschodie).
Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Február 2018 »
Február
PoUtStŠtPiaSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1317 signatures so far

Latest signatures

  • JimmiXzSq NhjtoNqjnYldjHJgsOX, New York,
  • Milan Krajčovič, Rovinka,
  • Ivan Pastucha, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke