Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Plastové fľaše - čo s nimi?

Plastové fľaše - čo s nimi?

Autor: Anton Šurda — Posledná zmena 23. 05. 2012 09:29
zahrnuté do:
V Bratislavských novinách sa objavila fotografia záľahy odpadkov pri zastávke Jiráskova v Petržalke. Je na nej dobre vidieť, že smetisko tvoria hlavne poodhadzované plastové fľaše. Takéto smetiská sú v Petržalke skoro všade a po každom upratovaní sa objavia veľmi rýchlo znova.

 

Nedialo by sa tak, keby sa konečne podarilo prelomiť obchodnícku loby a zaviesť zálohy na plastové fľaše.

Polovica fliaš, ktoré vidíme na obrázku, by tam nebola, lebo by ich majitelia vrátili do obchodu a druhú by odovzdali ľudia v hmotnej núdzi, ktorí sú dnes odkázaní vlastne len na predaj časopisu Nota Bene, v horšom prípade na odvoz do zberu nakradnutých farebných kovov. Nebolo by treba vyzývať  samosprávy, ani vlastníkov pozemkov. Čistenie mesta od zálohovaných a vykupovaných odhodených obalov by prebiehalo automaticky.

 Zákon o zálohovaní plastových fliaš už bol pritom niekoľkokrát na spadnutie. Obchodníkom, sa však vždy podarilo zlomiť niektorú z koaličných strán (konkrétne, napríklad, Ruskových tzv. liberálov).  Pričom skladovanie a prevoz zomletého plastu je neporovnateľne menej náročný ako manipulácia s prepravkami sklenených fliaš. 

 Experimentálny dôkaz môjho tvrdenia o obrovskej zmene k lepšiemu poskytol jeden český hudobný festival pre mládež, kde na záver vykupovali poháre od piva. Zanechaný svinčík po takýchto akciách býva neprekonateľný. Tentoraz sa lúka skvela perfektnou čistotou. 

 Tento zákon by však prospel nielen bezdomovcom, ale aj ťažko zadĺženým samosprávam, ktoré by peniaze na čistenie mesta mohli využiť účelnejšie.

Na ťažko obsaditeľné miesta pracovníkov upratovacích čiat by nastúpili dobrovoľne a zadarmo ľudia bez prostriedkov.

Malé zvýšenie cien nápojov by možno kompenzovalo rovnaké zníženie cien benzínu vďaka ušetrenej nafte na výrobu plastových obalov a návrať turistov do jedného z najšpinavších miest Európy.

 Potom by zostávali už len plastové nákupné tašky. Ich hromadenie v prírode a na uliciach by podobne vyriešil zákaz ich rozdávania pri pokladniach hypermarketov a výkup v zberných surovinách za slušné výkupné (zrejme ciastočne dotované)  ceny. Druhý zákon termodynamiky totiž hovorí, že znižovanie entropie (neporiadku)  nemožno urobiť bez vynaloženia energie (peňazí).  

 

Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1353 signatures so far

Latest signatures

  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
  • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

747 signatures so far

Latest signatures

  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
  • Otília Pecníková, Topoľčianska 10
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'