Plastové fľaše - čo s nimi?
Nedialo by sa tak, keby sa konečne podarilo prelomiť obchodnícku loby a zaviesť zálohy na plastové fľaše.
Polovica fliaš, ktoré vidíme na obrázku, by tam nebola, lebo by ich majitelia vrátili do obchodu a druhú by odovzdali ľudia v hmotnej núdzi, ktorí sú dnes odkázaní vlastne len na predaj časopisu Nota Bene, v horšom prípade na odvoz do zberu nakradnutých farebných kovov. Nebolo by treba vyzývať samosprávy, ani vlastníkov pozemkov. Čistenie mesta od zálohovaných a vykupovaných odhodených obalov by prebiehalo automaticky.
Zákon o zálohovaní plastových fliaš už bol pritom niekoľkokrát na spadnutie. Obchodníkom, sa však vždy podarilo zlomiť niektorú z koaličných strán (konkrétne, napríklad, Ruskových tzv. liberálov). Pričom skladovanie a prevoz zomletého plastu je neporovnateľne menej náročný ako manipulácia s prepravkami sklenených fliaš.
Experimentálny dôkaz môjho tvrdenia o obrovskej zmene k lepšiemu poskytol jeden český hudobný festival pre mládež, kde na záver vykupovali poháre od piva. Zanechaný svinčík po takýchto akciách býva neprekonateľný. Tentoraz sa lúka skvela perfektnou čistotou.
Tento zákon by však prospel nielen bezdomovcom, ale aj ťažko zadĺženým samosprávam, ktoré by peniaze na čistenie mesta mohli využiť účelnejšie.
Na ťažko obsaditeľné miesta pracovníkov upratovacích čiat by nastúpili dobrovoľne a zadarmo ľudia bez prostriedkov.
Malé zvýšenie cien nápojov by možno kompenzovalo rovnaké zníženie cien benzínu vďaka ušetrenej nafte na výrobu plastových obalov a návrať turistov do jedného z najšpinavších miest Európy.
Potom by zostávali už len plastové nákupné tašky. Ich hromadenie v prírode a na uliciach by podobne vyriešil zákaz ich rozdávania pri pokladniach hypermarketov a výkup v zberných surovinách za slušné výkupné (zrejme ciastočne dotované) ceny. Druhý zákon termodynamiky totiž hovorí, že znižovanie entropie (neporiadku) nemožno urobiť bez vynaloženia energie (peňazí).