Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / postoy.sk, 16.2.2010: Vlčie kasíno v koži baránka

postoy.sk, 16.2.2010: Vlčie kasíno v koži baránka

Autor: Redakcia Posledná zmena 20. 02. 2010 22:43
Malo to byť verejné prerokovanie urbanistickej štúdie. Bolo, ale so značnou odchýlkou: plánované "prerokovanie" sa zmenilo na búrlivú debatu, v ktorej sa Petržalčania so zdravým sedliackym rozumom postavili zoči-voči arogancii peňazí. Stávkové kancelárie by mohli nechať ľudí tipovať, či sa Metropolis pri Bratislave nakoniec postaví alebo nie. Zdá sa, že súčasnosť favorizuje skôr silného amerického investora ako odporujúcich občanov.

Ťažko povedať, či by hocijaký stavebný projekt v pondelok 15. februára prilákal do kongresovej sály petržalského Technopolu tristo ľudí, najmä keď sa jeho prezentácia sucho volala Verejné prerokovanie urbanistickej štúdie. Prednášajúci hovorili o akomsi neurčitom "polyfunkčnom centre", ktoré má vyrásť na hranici bratislavských mestských častí Petržalka a Jarovce. Až keď sa ktosi z vystupujúcich preriekol a povedal čarovné slová "kasíno" či "Metropolis", hneď bolo jasné, odkiaľ vietor fúka.
Po prezentácii štúdie a propagačnom filme, ktorý len okrajovo zobrazil investičný zámer vybudovať kasíno, začali v Technopole sršať hromy-blesky. Vôbec prvou otázkou z auditória bolo, prečo neprišli investori z Harrah's Entertainment. Na prezentácii chýbali. Predseda predstavenstva developerskej spoločnosti TriGranit Gábor Zászlós odpovedal: "Doma sú." Vysvetlenie? Projekt ešte nie je tak ďaleko, aby sa unúvali prísť na Slovensko. Čakajú na to, keď nespokojnosť občanov pominie?
Prvý hromadný potlesk sa ozval po tom, čo jeden zo zúčastnených občanov navrhol, aby sa z plánovanej plochy, na ktorej sa má vystavať kasíno, dala polovica na vybudovanie útulku pre bezdomovcov. Takéto poznámky však neboli po vôli moderátorke večera Silvii Kušnírovej a už vôbec nie zámeru celého verejného prerokovania, ktoré sa malo týkať len technických (urbanistických) aspektov Metropolisu. O dopadoch na spoločnosť, o dôsledkoch na rodiny či na vývoj mládeže sa hovoriť nemalo. Petržalčania však boli iného názoru: väčšina ich postrehov a pripomienok sa týkala práve týchto tém.
V sále Technopolu sedeli poslanci Národnej rady SR aj reprezentanti mestských častí, občianski aktivisti, kňazi, Petržalčania i Jarovčania, dokonca sa aktivizovali aj študenti navštevujúci Univerzitné pastoračné centrum v Bratislave.
Prítomný diplomat a právnik Martin Dilong konštatoval, že slovenský Metropolis by mal byť desaťkrát väčší ako kasína v Monte Carle. Podľa jeho informácií v USA vynakladá štát na jeden dolár získaný hraním hazardných hier dva doláre, čo sú priame náklady na liečenie závislých, a ďalších šesť dolárov na odstraňovanie nepriamych škôd. A upozornil, že kým slovenskí občania i firmy platia rovnú daň 19 %, toto megakasíno bude platiť len 8 % daň. Toto číslo neskoršie potvrdil aj poslanec Ivan Štefanec. Za takúto rovnosť príležitostí sa môžeme poďakovať pánovi ministrovi financií Jánovi Počiatkovi. Stačí upraviť zákon a nepriama podpora je na svete.
Argumenty zástancov Metropolisu, ktorí sedeli naproti nespokojným občanom, sa prevažne týkali potenciálnych ekonomických prínosov "centra zábavy a oddychu". Kým ministerstvo financií uvádzalo, že Metropolis vytvorí až 30 000 pracovných miest, na verejnom prerokovaní sa aj toto číslo dalo na pravú mieru: nových pracovných príležitostí má byť len 2 500.
Gábor Zászlós opakoval, že Metropolis je dôležitý ekonomický impulz. To však vyvolávalo len úškrny či drobný smiech. Pobúrenie ale vyvolali Zászlósove slová na akési "ospravedlnenie" Metropolisu: "Kasína sú tu. Prostitúcia je tu." Reakcia nenechala na seba dlho čakať. Z publika sa ironicky ozvalo: "Tak ich podporujme?"
Zászlós ďalej tvrdil, že kasína sú o zábave a nie o tom, či tam niekto vyhrá alebo prehrá. To sa už mnohí občania museli chytať za hlavu. "Vážim si vaše názory," podotkol Zászlós a pripomínal, že ekonomické prínosy Metropolisu budú väčšie ako jeho negatíva. Podľa vlastných slov nechce brániť ľuďom v slobodnom uspokojovaní ich potrieb.
Zászlós nevedel odpovedať na otázku, kto je typickým zákazníkom kasín. "Dúfam, že tu budú americkí dôchodcovia, ktorí tu utratia spústu peňazí." A rád by tam videl aj dôchodcov slovenských...
Istá učiteľka upozornila, ako už aj žiaci na základných školách sú závislí na počítačových hrách, ba dokonca drogách. "A to tu ešte neboli kasína." Zo zhromaždených zaznel ďalší názor: "Neberiete do úvahy, že my to nechceme." Iná občianka dala TriGranitu vrelé odporúčanie: "Odpracte sa (tam), kde vám možno uveria."
Záver je však jednoznačný: jediným investorom, ktorý sa prisľúbil, je kasínová spoločnosť Harrah's Entertainment. Zatiaľ nie je nikto iný do partie. A bez Harrah's to nepôjde. Hoci plocha kasína má zabrať "len" tri percentá (27-tisíc metrov štvorcových) z celkovej výmery projektu, celý "polyfunkčný komplex" sa nemôže postaviť bez týchto troch percent. Zvyšných väčšinových 97 percent nemá bez megakasína zmysel. Škoda. "Bude to s kasínami. A tak je to komplexné," uzavrel Zászlós.
Bol to zaujímavý myšlienkový a slovný súboj: občania, ktorí chcú žiť slušný život vo svojej mestskej časti bez kasín, sa postavili nadháňačom miliardovej investície. Obrancovia vlastnej komunity ukázali odvahu a angažovanosť. Utvrdení obhajcovia Metropolisu iba dokázali, že im ide najmä o zisk.
Doplnené 16.2.2010 o 10:44. Postoy.sk dopĺňa tvrdenie Martina Dilonga o zdaňovaní kasína. V skutočnosti sa aj na firmy prevádzkujúce hazardné hry uplatňuje 19 percentná daň z príjmu, okrem toho pre ňu platí aj odvod z hazardných hier 8 percent.
Jakub Sopko

tdaepdz
tdaepdz says:
28. 01. 2013 15:04
npvnlcrsfmo
npvnlcrsfmo says:
30. 01. 2013 06:50
8ovjx3 , [url=http://zkkvlmbkgmxz.com/]zkkvlmbkgmxz[/url], [link=http://ouossqcznecb.com/]ouossqcznecb[/link], http://fgcfzkwcegrq.com/
Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1353 signatures so far

Latest signatures

  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
  • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

747 signatures so far

Latest signatures

  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
  • Otília Pecníková, Topoľčianska 10
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'