Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / SME, 12.3.2009: Štúdiu supersídliska treba prerobiť

SME, 12.3.2009: Štúdiu supersídliska treba prerobiť

Autor: ivana brezinská Posledná zmena 24. 01. 2013 14:41
zahrnuté do:
Investor má súhlas magistrátu k začatiu výstavby infraštruktúry South City. Petržalskí poslanci urbanistickú štúdiu k prvej etape stavby neschválili.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si prosím tento článok v originálnom kontexte na stránke webovej stránke denníka SME

Urbanistickú štúdiu k novej megaštvrti South City – zóna A petržalskí poslanci vrátili na prepracovanie. Rozhodli o tom na utorkovom zastupiteľstve. Chceli sa poistiť, že investori – Cresco Group a Quinlan Private Golub, akceptujú pripomienky mestskej časti.

Hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy povedal, že žiadali doriešiť základnú občiansku vybavenosť – predškolské zariadenie, služby. Poslanec Miloslav Košina pridal aj požiadavku vybudovať služby pre seniorov.

Zelené plochy a cyklotrasa

Od investorov chceli, aby dodržal rozsah zelených plôch a zapracoval zariadenia pre zabezpečenie MHD. Poslanec Michal Novota upozornil na to, že v štúdii chýba cyklotrasa. Petržalka ju nedávno pridala do programu zelených ciest. Poslanci rozhodli, že má byť aj v štúdii.

Poslanec Peter Guttman navrhol „vzhľadom na počet a závažnosť pripomienok“, aby mestská časť s návrhom urbanistickej štúdie nesúhlasila, taký názor mali aj poslanci.

Starosta štúdiu zablokovať nechce

„Ku všetkým zmenám územného plánu sa musí vyjadriť aj toto zastupiteľstvo,“ povedal starosta Milan Ftáčnik, ktorý navrhoval, aby so štúdiou súhlasili a žiadali dodržať pripomienky.

„Našou snahou nie je štúdiu zablokovať, ale aby investori dodržali pripomienky,“ povedala Iveta Plšeková. „Stalo sa už, že iní investori mestskú časť obišli.“

Andrassy povedal, že štúdia nie je záväzná, má slúžiť ako podklad pre zmeny a doplnky územného plánu mesta. Petržalka ju nemôže zablokovať, lebo sa k nej vyjadruje len ako jedna z inštitúcií. „Definitívne slovo má mesto. Investori s najväčšou pravdepodobnosťou budú požiadavky rešpektovať.“

Výstavbu to vraj neoddiali

Na zamietnutie štúdie reagoval jeden z investorov, že to výstavbu infraštruktúry, bývania a ďalších častí neoddiali. Sú totiž v súlade s územným plánom. „Štúdia bola pripravená na neskoršie fázy a pre zmenu územného plánu,“ povedal John Newton za Quinlan Private Golub.

Investori majú zatiaľ v rukách iba kladné vyjadrenie mesta k výstavbe infraštuktúry. Teraz chystá prezentáciu konceptu, ktorá by podľa Newtona mala dať odpovede na nastolené otázky. K výhradám Newton povedal, že niektoré z nich sú už splnené, napríklad školy, cyklotrasy a sociálne budovy.

Sídlisko za 1,5 miliardy eur

South City sa má rozprestierať medzi Petržalkou a Rusovcami. Jej výstavba sa odhaduje na 1,5 miliardy eur (asi 50 miliárd korún).

Okrem bývania pre asi 20-tisíc obyvateľov projekt počíta aj s nákupným centrom, školami, zdravotníckymi zariadeniami a sedem hektárovým parkom. Viesť by sem mal aj nosný systém MHD.

« Október 2021 »
Október
PoUtStŠtPiaSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1351 signatures so far

Latest signatures

  • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
  • Merziuzi fxXNbkfagGX, New York,
  • Mária Gazáreková, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

739 signatures so far

Latest signatures

  • Zuzana Medíková, Pažitná 1400/2
  • Ludovit Bohm, Jasovská 5
  • Martina Helbichova, Topoľčianska, 12
  • Daniel Suchý, Pečnianska 27
  • Lea Mikušová, Gessayova 43
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'