Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / SME, 12.3.2009: Štúdiu supersídliska treba prerobiť

SME, 12.3.2009: Štúdiu supersídliska treba prerobiť

Autor: ivana brezinská Posledná zmena 24. 01. 2013 14:41
zahrnuté do:
Investor má súhlas magistrátu k začatiu výstavby infraštruktúry South City. Petržalskí poslanci urbanistickú štúdiu k prvej etape stavby neschválili.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si prosím tento článok v originálnom kontexte na stránke webovej stránke denníka SME

Urbanistickú štúdiu k novej megaštvrti South City – zóna A petržalskí poslanci vrátili na prepracovanie. Rozhodli o tom na utorkovom zastupiteľstve. Chceli sa poistiť, že investori – Cresco Group a Quinlan Private Golub, akceptujú pripomienky mestskej časti.

Hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy povedal, že žiadali doriešiť základnú občiansku vybavenosť – predškolské zariadenie, služby. Poslanec Miloslav Košina pridal aj požiadavku vybudovať služby pre seniorov.

Zelené plochy a cyklotrasa

Od investorov chceli, aby dodržal rozsah zelených plôch a zapracoval zariadenia pre zabezpečenie MHD. Poslanec Michal Novota upozornil na to, že v štúdii chýba cyklotrasa. Petržalka ju nedávno pridala do programu zelených ciest. Poslanci rozhodli, že má byť aj v štúdii.

Poslanec Peter Guttman navrhol „vzhľadom na počet a závažnosť pripomienok“, aby mestská časť s návrhom urbanistickej štúdie nesúhlasila, taký názor mali aj poslanci.

Starosta štúdiu zablokovať nechce

„Ku všetkým zmenám územného plánu sa musí vyjadriť aj toto zastupiteľstvo,“ povedal starosta Milan Ftáčnik, ktorý navrhoval, aby so štúdiou súhlasili a žiadali dodržať pripomienky.

„Našou snahou nie je štúdiu zablokovať, ale aby investori dodržali pripomienky,“ povedala Iveta Plšeková. „Stalo sa už, že iní investori mestskú časť obišli.“

Andrassy povedal, že štúdia nie je záväzná, má slúžiť ako podklad pre zmeny a doplnky územného plánu mesta. Petržalka ju nemôže zablokovať, lebo sa k nej vyjadruje len ako jedna z inštitúcií. „Definitívne slovo má mesto. Investori s najväčšou pravdepodobnosťou budú požiadavky rešpektovať.“

Výstavbu to vraj neoddiali

Na zamietnutie štúdie reagoval jeden z investorov, že to výstavbu infraštruktúry, bývania a ďalších častí neoddiali. Sú totiž v súlade s územným plánom. „Štúdia bola pripravená na neskoršie fázy a pre zmenu územného plánu,“ povedal John Newton za Quinlan Private Golub.

Investori majú zatiaľ v rukách iba kladné vyjadrenie mesta k výstavbe infraštuktúry. Teraz chystá prezentáciu konceptu, ktorá by podľa Newtona mala dať odpovede na nastolené otázky. K výhradám Newton povedal, že niektoré z nich sú už splnené, napríklad školy, cyklotrasy a sociálne budovy.

Sídlisko za 1,5 miliardy eur

South City sa má rozprestierať medzi Petržalkou a Rusovcami. Jej výstavba sa odhaduje na 1,5 miliardy eur (asi 50 miliárd korún).

Okrem bývania pre asi 20-tisíc obyvateľov projekt počíta aj s nákupným centrom, školami, zdravotníckymi zariadeniami a sedem hektárovým parkom. Viesť by sem mal aj nosný systém MHD.

« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1354 signatures so far

Latest signatures

  • Katarína Bartová Foltínová, Bratislava,
  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

748 signatures so far

Latest signatures

  • Katarina Veselska, Bzovicka 26
  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'