Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / SME, 3.2.2009: Na zelenú sa ide bez motora

SME, 3.2.2009: Na zelenú sa ide bez motora

Autor: ivana brezinská Posledná zmena 08. 03. 2009 15:26
zahrnuté do:
Petržalskí poslanci majú dnes rozhodnúť o koncepcii budovania zelených ciest. Sú to trasy pre cyklistov, korčuliarov aj chodcov. Plánuje sa tiež oprava súčasných cyklotrás.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si prosím tento článok v originálnom kontexte na stránke webovej stránke denníka SME

V priebehu dvoch rokov by sa v Petržalke mohla začať rozširovať sieť ciest pre cyklistov, korčuliarov a chodcov - zelené cesty. Koncepciu ich budovania a prvé dva projektové zámery majú na dnešnom zastupiteľstve schvaľovať miestni poslanci.

Petržalka má záujem revitalizovať súčasné cyklotrasy a budovať nové. Hovorca mestskej časti Ľubomír Andrassy povedal, že koncepcia ráta aj s prepojením bratislavských rekreačných cyklistických trás na regionálne, medzinárodne siete v Rakúsku, Maďarsku, Českej republike.

Dve cesty na začiatok

Poslanci by mali zároveň s koncepciou odsúhlasiť aj prvé dva projektové zámery. Jeden sa týka trasy dlhej 2,5 kilometra na Kopčianskej ulici. „Prispeje k pripojeniu na trasu, ktorá smeruje do Kittsee," povedal Andrassy. Cena sa odhaduje na 423-tisíc eur. Druhý zámer v dĺžke 4,1 kilometra má rozšíriť terajšiu lokálnu sieť o Dolnozemskú cestu. Stáť to môže asi 111,5-tisíca eur. Trasy by mohli vzniknúť v priebehu dvoch rokov.

Andrassy hovorí, že peniaze chce mestská časť získať aj z európskych zdrojov. Budovanie mestských a diaľkových zelených ciest si vyžaduje podľa neho spoluprácu s magistrátom a župou. Teraz môžu cyklisti v meste využívať okolo 65 kilometrov trás medzinárodného štandardu. Znamená to, že sú v katalógu medzinárodných ciest. Patrí sem tiež dunajská cyklistická cesta dlhá 35 kilometrov, ktorá vedie po oboch stranách Dunaja.

Mestské cesty majú 25,4 kilometra. Petržalčania najviac navštevujú tie pozdĺž Chorvátskeho ramena a Malého Dunaja. Andrassy hovorí, že okrem oficiálnych trás využívajú aj vnútrosídliskové siete.

„Vo výraznej väčšine prípadov nespĺňajú technické normy na označenie zelená cesta, ale slúžia ako pripájacie cesty na existujúce mestské, regionálne trasy."

Len pre nemotorizovaných

Označenie zelené cesty sa vzťahuje len na trasy, ktoré spĺňajú určité podmienky. Záleží aj na tom, či sú to cesty miestne, mestské, alebo diaľkové. Sú verejne prístupné, ale slúžia len pre nemotorizovaných. Majú pevný povrch, označujú ich tabuľky. V určitých vzdialenostiach tam nesmú chýbať lavičky, odpočívadlá, bezpečné priechody a informačné tabule či mapy.

Koncepcia petržalskej samosprávy uvažuje so štyrmi radiálami od severu na juh - Dolnozemská, Chorvátske rameno, Kopčianska a dunajská cyklistická cesta. Pribudnúť by mali aj tri spojovacie cesty od východu na západ mestskej časti. Sú to Kutlíkova - Bratská, Starohájska - Rusovská a Orechová ulica.

utorok 3. 2. 2009 | Dagmar Gurová

Ojelere
Ojelere says:
24. 10. 2012 12:58
Cleveland ‘Torso’ MurdersThe Cleveland ‘Torso’ murders took place over a three-year poeird that went from 1935 to 1938. The case began when two boys came across the headless bodies of two naked men. During the time of the murders 12 people were murdered- seven males and five females; only three out of the 12 people were identified, one of whom being Edward Andrassy, one of the two males that was discovered by the two young boys.Edward was known for drinking and starting fights. The second person that was identified was a woman name Florence Polillo. When Florence’s body was found 12 days later, she had feathers and coal placed inside of her body. The third person, Mrs. Rose Wallace, was a wife, and the rest of the victims were transient people that came upon the area.When the police interviewed the people that lived in the Kingsbury run area they came upon a man named Frank Dolezal who was known for having fights with Andrassy. He was arrested for the murders. Frank soon killed himself in jail. The coroner reviewed his body, and found that some of Frank’s ribs were broken and had bruises on them. It was believed that Frank was forced into saying that he was the murderer. The police officer heading the case was Detective J. Peter Merylo who was released from his job because he could not find the real killers. When Safety Director Elliot Ness entered the case, he burned, down the Shantytown, and the murders stopped after that- You need some historical context i.e., Great Depression + shantytowns in 1930s; we need some sense of the fact that this was a marginal place, outside the main commercial and residential sections of the city because of its location on a floodplain in the Cuyahoga Valley. It was in such marginal areas that shantytowns tended to be formed.- Perhaps you can fill out this story some more because it's rather short.- The first caption about the tube is very unclear to me. Needs some further explanation.- The last caption (and one other one) mentions a fire destroying the place, but we don't get a sense of what kind of place it was. Do you mean the shantytown as a whole?- Please fix grammatical mistakes in the captions.
ppxfyoq
ppxfyoq says:
24. 10. 2012 23:03
wgzryq
wgzryq says:
26. 10. 2012 05:53
IMBjH1 , [url=http://ahzgddicpixy.com/]ahzgddicpixy[/url], [link=http://cattyrclpmvm.com/]cattyrclpmvm[/link], http://uhxmjaipeqbs.com/
nspxsqiz
nspxsqiz says:
26. 10. 2012 20:03
htrqhzjt
htrqhzjt says:
27. 10. 2012 07:05
xVmWmj , [url=http://wszspzvjgaqa.com/]wszspzvjgaqa[/url], [link=http://dqnrogknmzjq.com/]dqnrogknmzjq[/link], http://szxnkznlvpig.com/
Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1353 signatures so far

Latest signatures

  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
  • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

747 signatures so far

Latest signatures

  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
  • Otília Pecníková, Topoľčianska 10
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'