Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / SME, 5.3.2009: Novú megaštvrť upraví štúdia

SME, 5.3.2009: Novú megaštvrť upraví štúdia

Autor: ivana brezinská Posledná zmena 08. 03. 2009 15:19
zahrnuté do:
Ľudovo sa projekt na juhu Petržalky nazýva supersídlisko, chce byť však civilizovanou alternatívou. V nasledujúcich rokoch tu má vzniknúť bývaniepre 20-tisíc ľudí. Spolu s Lamačskou bránou patrí Južné mesto k najväčším projektom v meste i na Slovensku.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si prosím tento článok v originálnom kontexte na stránke webovej stránke denníka SME

Na budúci týždeň majú petržalskí poslanci odobriť urbanistickú štúdiu sídliska Južné mesto. Vypracovala ju spoločnosť Popper Quinlan Private, ktorá tu chce stavať spolu s Cresco Group.

Nová megaštvrť medzi Petržalkou a Rusovcami sa má rozprestierať na ploche 90 hektárov. To je porovnateľné jedine s projektom Penty Lamačská brána, ktorý sa má mať rozlohu asi 200 hektárov.

Predpokladaná investícia do nového supersídliska je asi 1,5 miliardy eur (asi 50 miliárd korún).

Tri pripomienky

Štúdia má presne určiť funkcie – ráta sa tu s bývaním, obchodmi, kanceláriami, ale aj škôlkami či miestami na oddych a šport s parkom a vodnými plochami.

Petržalka so štúdiou súhlasí, ale má tri dôležité pripomienky. Požaduje doriešenie služieb, škôlok a škôl, prísne dodržanie rozsahu zelených plôch na šport a oddych a vybavenie pre hromadnú dopravu. Projekt musí byť v súlade s rýchloelektričkou, ktorá by mala končiť v Janíkovom dvore, teda práve v lokalite, kde má supersídlisko byť.

„Sme radi, že investor vypracuje štúdiu, aby projekt nebol riešený nejakou davovou psychózou, ale mal presne určené parametre,“ povedal hovorca miestneho úradu Ľubomír Andrassy. Dodal, že štúdia sa už pripomienkovala, ak však ešte jednotlivci majú záujem sa k nej vyjadriť, môžu tak urobiť osobne v utorok. Vtedy budú miestni poslanci o štúdii rokovať.

Prekládku vedenia ponad Draždiak investor neurobí

Výstavba komplexu sa zatiaľ posúva, pôvodne sa malo začať ešte minulý rok. Podľa investora sa začne najprv nákupným centrom. Jeho výstavba sa má začať budúci rok, otvorenie South City Shopping má prebehnúť v roku 2012.

Už v minulosti sa o centre vyjadril John Newton, regionálny riaditeľ Quinlan Private Golub, že sa dočká prílivu nakupujúcich až z Viedne. Podľa neho bude centrum zaujímavé aj modernou architektúrou a nízkoenergetickým dizajnom.

V súvislosti s projektom sa v minulosti hovorilo aj o prekládke elektrického vedenia ponad Draždiak. To podľa Andrassyho nakoniec nevyrieši investor, ale mestská časť so Západoslovenskou energetikou. Prekládka by sa mala začať už tento rok.

Developer v minulosti nevylúčil ani to, že výstavba by mohla znamenať úpravu umelého kopca, ktorý sa nachádza pri ceste na Rusovce.

 

Sme radi, že investor vypracuje štúdiu, aby projekt nebol riešený nejakou davovou psychózou.

Ľubomír Andrassy, hovorca Petržalky

 

štvrtok 5. 3. 2009 | Dorota Kráková

Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1354 signatures so far

Latest signatures

  • Katarína Bartová Foltínová, Bratislava,
  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

748 signatures so far

Latest signatures

  • Katarina Veselska, Bzovicka 26
  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'