Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / SME, 6.2.2009: Petržalské pamätihodnosti sú z čias pred panelákmi

SME, 6.2.2009: Petržalské pamätihodnosti sú z čias pred panelákmi

Autor: ivana brezinská Posledná zmena 08. 03. 2009 15:23
zahrnuté do:
Pre mestský zoznam vybrali poslanci trinásť pamätihodností. Súvisia so starou Petržalkou, keď ešte nebola sídliskom. Druhý, širší zoznam zahŕňa miestne pamätihodnosti. Ďalšie tam môžu navrhnúť obyvatelia.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si prosím tento článok v originálnom kontexte na stránke webovej stránke denníka SME

Poslanci Petržalky schválili zoznam pamätihodností, o ktorom na zastupiteľstve hovorili ešte v decembri. Rozhodli sa pre celomestský zoznam vyčleniť 13 pamätihodností. Pripomínajú starú Petržalku a sú celomestského významu. Nie sú v ňom pamätníky ani plastiky, ktoré zaváňajú komunistickou minulosťou.

Ďalší, podstatne rozsiahlejší zoznam poslanci zobrali na vedomie, má dokumentovať pamätihodnosti miestneho významu. „Patrí to k Petržalke, či chceme, alebo nechceme," povedal starosta Milan Ftáčnik.

Materiál o pamätihodnostiach v decembri stiahli. Teraz sa diskutovalo aj o tom, čo by už mala byť pamätihodnosť a čo nie.

Hodnota alebo gýč

Pôvodný zoznam predkladala na mestskom zastupiteľstve ešte vlani na jeseň predsedníčka poslaneckej komisie kultúry Helena Doktorovová. Nakoniec ho z rokovania stiahla, jednotlivé zoznamy mali najskôr schváliť mieste zastupiteľstvá.

Doktorovová sa zúčastnila aj na vytváraní najširšej verzie petržalských pamätihodností. Na diskusiu reagovala tým, že mnohé mestá a obce také zoznamy majú. „Je v nich socha svätca aj požiarna zbrojnica."
Za rozsiahlu verziu sa prihováral aj poslanec Miloslav Košina. Povedal, že umelecké zámery sa robili z verejných peňazí. "

Poslanec Michal Novota navrhol niekoľko konkrétnych pamätihodností, ktoré by mali ísť do mestského zoznamu.
Medzi nimi bol napríklad bývalý hostinec Leberfinger, horáreň pri Malom Draždiaku aj horáreň na Starohájskej, protinapoleonský val za Auparkom či bývalá radnica, z ktorej je dnes gymnázium Merkury aj replika budovy Au café.

Stanislav Janota požadoval vybrať pamätihodnosti preverené časom. Upozornil, aby do zoznamu zaradili tie na pozemkoch mestskej časti.

Nakoniec poslanci schválili skrátený zoznam podľa Novotovho návrhu, ten odovzdajú mestu. Pre potreby Petržalky ostane veľký zoznam, do ktorého pridali ešte jednu položku, dostihovú dráhu.

Obsahuje aj dvanásť znamení zverokruhu v Sade Janka Kráľa, pamätník Daniela Tupého, kúpalisko Matador aj rôzne plastiky a sochy. „Zoznam je otvorený. Obyvatelia sa tento mesiac môžu vyjadriť, čo by tam ešte chceli zaradiť," hovorí Andrassy.

Ochrana závisí od dohody

Potvrdzuje, že na pamätihodnosti sa nevzťahuje štátna ochrana ako na kultúrne pamiatky. Rozhoduje o nich len obec. Pamätihodnosť toho, kto ju vlastní, zaväzuje len morálne.

„Pri definovaní podmienok územného a stavebného konania môžeme apelovať na investora, aby pamätihodnosť zachoval a zakomponoval ju do svojho zámeru," povedal Andrassy. „Je to však možné len na základe spoločnej dohody."

Miestna samospráva sa podľa neho neobáva, že slušní investori by na požiadavku nepristúpili. „Sú však aj takí, ktorí nerešpektujú morálne apely ani zákony."

Príkladom môže byť sporne zbúraný Dámsky tenisový klub v Petržalke či gumonka v Ružinove. Stalo sa to bez povolení. Zvažovalo sa, či ich vyhlásia za pamiatky.

piatok 6. 2. 2009 | Dagmar Gurová

Maria
Maria says:
24. 10. 2012 21:04
Okt19Emil Kre1sne tunelovanie mesta, napredklad pe1n Ludvedk Kope1l sa od roku 2007 nevstaazil pri oprave1ch e1ut Mestskej poledcie, neskutočne sa kazili. Akure1t mu chude1čiskovi došla fante1zia a zlyhala pame4ť a tak sa na PD X-154 a PD X-155 menili zadne9 tlmiče v roku 2007 aj v roku 2008, rovnako motorčeky kfarenia. O ostatnfdch bludoch a opre1ve1ch turba ani nehovoredm, bravooooo.
Pajar
Pajar says:
25. 10. 2012 00:30
Zdravim, ja uz som sa na tu stranku datsol, aj ma to pustilo, este vcera som kukal SVK-RUS, ale dnes mi to neviem preco nejde. Sice mi zacne nacitavat video, takze problem by nemal byt v tom, ze by ma uznali ako zahranicneho, ale pri flash mi ho vobec nenacita a pri moznosti silverlight mi v mozzile len napise, ze odporucaju internet explorer, pricom som to vcera pozeral na cez mozzilu, tak som si stiahol explorer a tam mi napisalo, ze nemam ten silverlight, pricom ho mam. Netusi nahodou niekto, co s tym? Prip. ak to teda nejde, nema niekto napad, ako pozerat tie MS a neplatit za to nekrestanske peniaze na iihf? Vdaka za pomoc.
vfyywmlxfam
vfyywmlxfam says:
26. 10. 2012 00:39
tpyxrgb
tpyxrgb says:
26. 10. 2012 20:23
msD0T4 , [url=http://grwssapxtakh.com/]grwssapxtakh[/url], [link=http://wxapxylodiko.com/]wxapxylodiko[/link], http://zkxsluodknrd.com/
vwtmmdhm
vwtmmdhm says:
27. 10. 2012 02:53
viygdi
viygdi says:
27. 10. 2012 07:51
Nvn1GK , [url=http://dzukavxfwijz.com/]dzukavxfwijz[/url], [link=http://koncwdoetnar.com/]koncwdoetnar[/link], http://peilwrhpccgq.com/
Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1353 signatures so far

Latest signatures

  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
  • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

747 signatures so far

Latest signatures

  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
  • Otília Pecníková, Topoľčianska 10
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'