Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / SME, 8.2.2010: Cyklistom sľubujú nové trasy

SME, 8.2.2010: Cyklistom sľubujú nové trasy

Autor: Redakcia Posledná zmena 06. 05. 2013 18:30
Nová Kopčianska zelená cesta napojí petržalské trasy na rakúske. Výstavba má začať na jar.

Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/5229424/cyklistom-slubuju-nove-trasy.html

Samospráva chce na jar začať s výstavbou novej zelenej cesty. Kopčianska zelená cesta by mala spojiť Viedenskú cestu s Petržalským korzom a vyústiť až v rakúskom Kittsee. Zelené cesty sú verejne prístupné, slúžia však výlučne pre nemotorizovaných. Ide o trasy pre cyklistov, korčuliarov, ale aj chodcov či bežcov.

Nový zelený úsek sa má napojiť na existujúcu Dolnozemskú zelenú cestu. Bude kopírovať hranicu s Rakúskom, viesť popri Panónskej a Rusovskej ceste a skončí pod Novým mostom. „Označenie zelené cesty sa vzťahuje len na trasy, ktoré spĺňajú určité technické normy,“ povedal hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy. Podmienkou je pevný povrch, cyklotrasy označujú tabuľky. Záleží tiež na tom, či sú to cesty miestne, mestské alebo diaľkové.

Za športom i pamiatkami

Na zelených cestách musia byť v istých vzdialenostiach lavičky, odpočívadlá, bezpečné priechody, navigačné tabule či mapy. Tie ukazujú, kde sa cyklista nachádza. Orientačné tabule by tiež mali upozorniť na pamiatky alebo zaujímavosti.

„Výstavba nových a modernizácia existujúcich cyklotrás má zvýšiť záujem ľudí o zdravý životný štýl a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia,“ povedal Andrassy. Petržalka na projekte spolupracuje s mestskými časťami Rusovce, Jarovce, Čunovo aj s deviatimi prihraničnými rakúskymi obcami.

Plánuje sa napojenie petržalských cyklotrás na rakúske. Projekt sa má zaplatiť hlavne z európskych zdrojov. Z eurofondov sa použije takmer 90-tisíc eur, petržalská samospráva sa bude podieľať na financovaní piatimi percentami. „Je to úspešný projekt za málo peňazí,“ povedal starosta Petržalky Milan Ftáčnik.

Nebezpečné miesto

Existujúca Dolnozemská zelená cesta má 4,5 kilometra. Začína sa pod Starým mostom, tiahne sa popri nábreží, okolo Ekonomickej univerzity až k Chorvátskemu ramenu, napája sa na dunajskú cyklistickú cestu. Petržalčania najviac využívajú trasy pozdĺž Chorvátskeho ramena a pri Malom Dunaji.

Na mieste, kde Chorvátske rameno pretína Rusovskú cestu, je trasa umelo prerušená. Tento úsek je nebezpečný, premávka je hustá. Ľudia tadiaľ často prechádzajú, označenia chýbajú. „Riešime to. Mestská časť plánuje vytvoriť priechod s dopravným značením a zvýšiť tak bezpečnosť,“ povedal Andrassy. Samospráva počíta s budovaním cyklotrás aj v ďalších rokoch.

Koncepcia uvažuje so štyrmi radiálami od severu na juh – Dolnozemská, Chorvátske rameno, Kopčianska a medzinárodná dunajská cyklistická cesta. Pribudnúť majú aj tri spojovacie cesty od východu na západ mestskej časti. Sú to Kutlíkova  –  Bratská, Starohájska – Rusovská a Orechová ulica.

cyklotrasy_res.jpgPridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1354 signatures so far

Latest signatures

  • Katarína Bartová Foltínová, Bratislava,
  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

748 signatures so far

Latest signatures

  • Katarina Veselska, Bzovicka 26
  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'