Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Zachráňme Park kultúry a oddychu

Zachráňme Park kultúry a oddychu

Autor: Redakcia Posledná zmena 25. 06. 2008 13:29
Prispievatelia: Matej Vagač
zahrnuté do:
Park kultúry a oddychu už desaťročia slúži kultúre, patrí do kultúrnej siete Bratislavy. Dá sa smelo povedať, že až do dnešných dní formuje či stimuluje kultúrne iniciatívy a tvorivosť spoločenstva ľudí na celom Slovensku. Je to hodnota, ktorú si treba chrániť z hľadiska historického aj architektonického. Veď sú v ňom unikátne vitráže od Janka Alexyho, mramorové dlažby, ale hlavne genius loci.

Desiatky generácií tu prežili tanečné venčeky a stužkové, beánie, fašiangové plesy, country bály na najväčšom tanečnom parkete v strednej Európe, koncerty, Džezové dni, Bratislavské lýry a množstvo ďalších kultúrnych a spoločenských podujatí miestneho, celoslovenského ale aj medzinárodného významu. 

Každé kultúrne mesto či spoločenstvo by si chránilo takúto hodnotu a vyhlásilo by ju za chránenú kultúrnu pamiatku. Bohužiaľ v našom meste sa to robí inak. Je to smutné, ale mesto predalo pozemky pod PKO, aby potom s úžasom zistilo, že nový vlastník chce tieto pozemky využívať iným spôsobom, čiže chce zbúrať PKO!

Nezanedbateľné je aj ekonomické hľadisko. Za 281 mil. korún mesto predalo tieto pozemky spoločnosti, ktorá chce na nábreží vybudovať multifunkčné centrum - ale tak, že z tejto sumy vybuduje na nábreží promenádu za 131 mil. korún a mestu odovzdá len 150 mil. korún. Ťažko povedať, prečo chce mesto na tomto úzkom páse novú promenádu, keď dnes je tam nádherné kamenné travertínové zábradlie s krásnymi veľkými stromami. Žeby tých pár nových lavičiek bolo takých drahých?

Ale poďme ešte ďalej: 281 – 131 = 150 miliónov korún zostáva - čo s tým? Bratislava potrebuje kultúrny stánok, však v PKO sa ročne uskutoční okolo 700 podujatí. Takých podujatí, na ktoré nie sú iné priestory s kapacitou 1000 ľudí (napr. Džezové dni, medzinárodná súťaž v spoločenských tancoch Dunajský pohár a i.).

Preto mesto navrhuje, aby si  prenajalo budovu Auditória (ktorá ešte nestojí) na 30 rokov s tým, že len za prvých 12 rokov nájmu zaplatí vopred 130 mil. korún. Po dvanástich rokoch si bude prenajímať meter štvorcový za 190 eur! Takže za nasledujúce tri volebné obdobia budú musieť poslanci v rozpočte nájsť ďalšie milióny na prenájom, aby sme mohli ako kultúrne veľkomesto usporiadavať napr. tradičné Džezové dni . Tomu sa hovorí „racionálne gazdovanie“! Pokojne sa môže stať, že v zastupiteľstve budú sedieť tí istí poslanci ako dnes a budú rozmýšľať, kde nájsť peniaze na kultúru. Skvelé - predajme si to, čo je naše, čo má historickú hodnotu, čo nám postačuje a dobre slúži, aby sme sa mohli už o 12 rokov potýkať s problémom kam a za čo???. Byť vystavený na milosť a nemilosť prenajímateľa, problémom s výškou nájomného, nedostatočným rozpočtom mesta a pod. A to Bratislava ašpiruje na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013...! 

Spamätajme sa a bráňme si naše hodnoty, náš majetok, našu kultúru! História potvrdzuje, že kultúrne hodnoty sa v spoločnosti vytvárajú postupne a kontinuálne. A to platí zvlášť o meste, o architektúre mesta, o historickej štruktúre uličiek, domov, vzťahov, ba o celej komunite...  Nedajme si nekultúrne zbúrať PKO tak, ako sa v päťdesiatych rokoch minulého storočia za komunistického blúznenia búrali hodnoty, pálili knihy, zatvárali kláštory a nechávali pustnúť paláce a kostoly a ako sa v šesťdesiatych rokoch zbúralo historické bratislavské Podhradie.


Matej Vagač

« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1353 signatures so far

Latest signatures

  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
  • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

747 signatures so far

Latest signatures

  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
  • Otília Pecníková, Topoľčianska 10
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'