Zastupiteľstvo hlavného mesta prijalo tri zásadné novinky.
Uznesenie „Etický kódex pre volených predstaviteľov mesta“, zakazuje konflikt záujmov a zmenšuje korupčné riziká. Poslanci sa v ňom zaviazali k veciam, ktoré vyzerajú na prvý pohľad samozrejmé - nezneužívať svoj mandát, neslúžiť ako realitná kancelária pre špekulantov, nevyvíjať neférový nátlak na odborných pracovníkov, vyhýbať sa konfliktu záujmov. Napriek tomu čakali občania na prijatie sebaobmedzenia poslancov dlhé roky.
Cit. predkladateľ a autor Etického kódexu, Ján Budaj: „Etický kódex volených predstaviteľov jasne pomenúva kedy hrozí konflikt záujmov, čo zvyšuje korupčné riziko a kedy môže byť poslanec obvinený zo zneužívania poslaneckého mandátu. To celkom mení situáciu a verím , že v budúcnosti aj chovanie poslancov. Nik sa už v mestskom parlamente nebude môcť tváriť, že nevie, čo je neetická politika. Po prijatí Etického kódexu zamestnancov je Etický kódex volených predstaviteľov mesta ďalším krokom smerom k slušnej a nekorupčnej samospráve“
Ďalšie uznesenie ktoré prešlo predkladateľovi Jánovi Budajovi prináša pre Bratislavčanov nový systém účasti občanov na rozpočte mesta.
V rámci Občianskeho rozpočtu budú môcť obyvatelia Bratislavy ovplyvniť výdaje mesta v takých kľúčových oblastiach, ako je doprava, údržba zelene alebo rekonštrukcia verejných priestorov.
Dosiaľ boli mestské peniaze výlučne iba v rukách poslancov, odteraz o časti vybratých daní rozhodnú občania mesta.
Prešiel aj materiál so zmenami v rokovacom poriadku v prospech petícií občanov. Tie sa budú prerokúvať vždy v pevnom nemennom čase popoludní, o 16,30.
Dosiaľ to bola vec dobrej vôle vedenia mesta – stávalo sa, že ak bola petícia pre poslancov nevítaná, zaradili ju v programe schôdze na také poradie, že sa rokovala až neskoro večer, kedy už neboli prítomní ani občania, ani novinári. Od najbližšieho zasadania MsZ to už nebude možné.