Osobné nástroje
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Zastupiteľstvo hlavného mesta prijalo tri zásadné novinky.

Zastupiteľstvo hlavného mesta prijalo tri zásadné novinky.

Autor: Redakcia Posledná zmena 25. 09. 2014 19:06
zahrnuté do: ,
Poslanci zadefinovali čo je konflikt záujmov a prijali Etický kódex. Obyvatelia Bratislavy budú môcť ovplyvniť časť výdajov v rozpočte mesta. Rokovanie o petíciách sa nebude dať manipulovať, musí mať stabilný termín.

UznesenieEtický kódex pre volených predstaviteľov mesta“, zakazuje konflikt záujmov a zmenšuje korupčné riziká. Poslanci sa v ňom  zaviazali k veciam, ktoré  vyzerajú na prvý pohľad samozrejmé - nezneužívať svoj mandát, neslúžiť ako realitná kancelária pre špekulantov, nevyvíjať neférový nátlak na odborných pracovníkov, vyhýbať sa konfliktu záujmov. Napriek tomu čakali občania na  prijatie sebaobmedzenia poslancov dlhé roky.

Cit. predkladateľ a autor Etického kódexu,  Ján Budaj: „Etický kódex volených predstaviteľov jasne pomenúva kedy hrozí  konflikt záujmov, čo zvyšuje korupčné riziko a kedy môže byť poslanec obvinený zo zneužívania poslaneckého mandátu. To celkom mení situáciu a verím , že v budúcnosti aj chovanie  poslancov. Nik sa už v mestskom parlamente nebude môcť  tváriť, že nevie, čo je neetická politika. Po prijatí Etického kódexu zamestnancov je Etický kódex volených predstaviteľov mesta  ďalším krokom smerom k  slušnej a nekorupčnej samospráve“

Ďalšie uznesenie ktoré prešlo predkladateľovi Jánovi Budajovi prináša pre Bratislavčanov nový systém účasti občanov na rozpočte mesta.
V rámci Občianskeho rozpočtu budú môcť obyvatelia Bratislavy ovplyvniť  výdaje mesta v takých kľúčových oblastiach, ako je doprava, údržba zelene alebo rekonštrukcia verejných priestorov.
Dosiaľ boli mestské peniaze výlučne iba v rukách poslancov, odteraz o časti vybratých daní rozhodnú občania mesta.

Prešiel aj materiál so zmenami v rokovacom poriadku v prospech petícií občanov. Tie sa budú prerokúvať vždy v pevnom nemennom čase popoludní, o 16,30.
Dosiaľ to bola vec dobrej vôle vedenia mesta – stávalo sa, že ak bola petícia pre poslancov nevítaná, zaradili ju v programe schôdze na také poradie, že sa rokovala až neskoro večer, kedy už neboli prítomní ani občania, ani novinári. Od najbližšieho zasadania MsZ to už nebude možné.

Pridať komentár

You can add a comment by filling out the form below. Plain text formatting. Web and email addresses are transformed into clickable links.

Enter the word
« Máj 2022 »
Máj
PoUtStŠtPiaSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Podporte petíciu proti spaľovni v Petržalke!

1353 signatures so far

Latest signatures

  • Jana Pivovarníková, Bratislava,
  • Michaela Maskalíková, Bratislava,
  • Merziuziy GSHRpdCJLggmMH, New York,
See all signatures

Petícia proti zámeru spaľovne v Petržalke

Petícia Artmédia

747 signatures so far

Latest signatures

  • Barbora Mihelová, Nám. Hraničiarov 5
  • Pavol Procházka, Mamateyova 12
  • Adriena Richterová, Ružinovská 40
  • Peter Holúbek, Topoľčianska 7
  • Otília Pecníková, Topoľčianska 10
See all signatures

Petition the bad guys to stop doing bad things! By adding your name to our list, you'll be joining the growing chorus of good guys saying 'Enough's enough!'